جامعهرفاه و تامین اجتماعی

دولت رئیسی می تواند طرح جدیدی را جایگزین « طرح صیانت » کند؟

عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت اگر دولت بخواهد طرحی را جایگزین طرح صیانت کند باید از طریق لایحه به مجلس ارائه دهند، هیچ منعی هم در این رابطه وجود ندارد و می‌تواند تا قبل از اینکه طرح صیانت به تصویب برسد لایحه خود را ارائه دهند که یا تلفیق شود و یا هرکدام که غنی‌تر باشد به عنوان قانون به تصویب برسد.

حجت‌الله فیروزی در مورد اینکه گفته می‌شود دولت طرحی را جایگزین طرح صیانت از فضای مجازی خواهد کرد، اظهار کرد: در مجلس بر اساس قانون هر تعداد از نمایندگان می‌توانند طرحی را برای تبدیل به قانون ارائه دهند. طرح صیانت هم درهمین قالب بوده، تعدادی از نمایندگان با دغدغه‌هایی که داشتند در قالب طرح صیانت ارائه دادند. این طرح کاملا تخصصی است و اگر نگاه تخصصی وجود نداشته باشد احتمالا نیازهای جامعه تامین نشود و مشکلی در سازوکارها ایجاد شود.

فیروزی ادامه داد: لذا نمایندگان محترم تصویب کردند کار کارشناسی توسط یک گروه تخصصی در قالب اصل ۸۵ قانون اصلی ایجاد شود و در این کمیسیون کار به صورت کاملا تخصصی توسط مرکز پژوهش‌های مجلس، کارشناسان بیرونی، مرکز ارتباطات پیش می‌رود.

وی افزود: مصوباتی که در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی هستند، اجرای آنها به صورت آزمایشی خواهد بود و مثل بقیه مصوبات صحن علنی دائمی نیست. بنابراین کمیته تخصصی ایجاد شد که از متخصصین خارج از مجلس و مرکز پژوهش‌ها استفاده شود و همینطور به علت مشخص شدن بازخوردها به صورت آزمایشی اجرا شود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: اعضای کمیسیون مشترک از کمیسیون‌های مختلف مانند صنایع، فرهنگی و … حضور دارند. برای اینکه نظر کامل مرکز پژوهش‌ها مشخص شود موضوع به این مرکز ارجاع داده شده که در کمیته‌های تخصصی به آن پرداخته شود.

وی خاطرنشان ساخت: اگر دولت بخواهد طرحی را جایگزین طرح صیانت کند باید از طریق لایحه به مجلس ارائه دهند، هیچ منعی هم در این رابطه وجود ندارد و دولت می‌تواند تا قبل از اینکه این طرح به تصویب برسد لایحه خود را ارائه دهند که یا تلفیق شود و یا هرکدام که غنی‌تر باشد به عنوان قانون به تصویب برسد.

فیروزی افزود: هدف مجلس تسهیل ارتباط مردم در فضای مجازی، ایمن کردن، تقویت و توسعه فضای مجازی است. اگر دولت طرح جدیدی دارد بهتر است قبل از تصویب طرح مجلس زودتر ارائه کنند. فعلا به مجلس در این رابطه چیزی نیامده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا