جامعهرفاه و تامین اجتماعی

معاون وزیر بهداشت: آلودگی هوا منجر به ۶ میلیون مرگ سالانه در جهان می‌شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی با اشاره به این که سیاستگذاری، نظارت وپایش ماموریت اصلی وزارت بهداشت است، گفت: تنوع ماموریت ها دراین حیطه ها شامل موارد زیادی ازجمله تامین آب آشامیدنی سالم و ایمنی موادغذایی، بهداشت هوا،کنترل وکاهش مصرف دخانیات پیوست سلامت طرح های بزرگ است.

به گزارش وبدا، دکتر کمال حیدری در وبینار پنجمین همایش بین المللی و بیست و چهارمین همایش ملی بهداشت محیط گفت: سلامت محیط در بسط عدالت در سلامت تاثیر زیادی دارد.

وی با بیان این که بیماری های غیرواگیر که هزینه زیادی را به کشورها تحمیل می کند، نیز از عوامل محیطی تاثیر زیادی می پذیرند، مانند بیماری های قلبی، عروقی، بیماری های مزمن تنفسی و سرطان ریه، افزود: به عنوان مثال آلودگی هوا می تواند منجر به ۶ میلیون مرگ سالانه در جهان شود.

وی بیان کرد: در سال ۲۰۱۷ گزارش بار بیماری ها نشان داد تاثیرعوامل محیطی بر کل بار بیماری ها در ایران و موارد مرگ ۱۳ درصد بود.

معاون بهداشت با اشاره به این که در بحث مداخلات برای کاهش آلودگی هوا آن طور که باید و شاید موفق نبوده ایم. امیدواریم با استفاده از نظرات کارشناسان و دانشمندان مان بتوانیم در ارتقای کیفیت هوا یک اقدام جدی و اساسی انجام دهیم، افزود: ۴۵ درصد مشکلات آلودگی هوا مربوط به ذرات معلق ۲.۵ میکرون است که در هوا وجود دارد.

دکتر حیدری با اشاره به این که سیاستگذاری، نظارت و پایش ماموریت اصلی وزارت بهداشت است، گفت: تنوع ماموریت های ما در این حیطه ها شامل موارد زیادی از جمله تامین آب آشامیدنی سالم و ایمنی مواد غذایی، بهداشت هوا، کنترل و کاهش مصرف دخانیات، بهداشت پرتوها و نظارت بر مدیریت پسماندها، پیوست سلامت طرح های بزرگ است.

وی ادامه داد: فقط در عرصه کرونا ۱۴۲۸ نفر از بهداشت کاران محیط حضور فعال و ایثارگرانه ای داشتند که حجم زحمات و افتخاراتی که در مقابله بااین بیماری ازخود نشان دادند جای بسی افتخار ومباهات برای بنده است.

وی دستور العمل‌ها و پروتکل های بهداشتی که با همت شبانه روزی این عزیزان تبیین و عملی شد را مورد اشاره قرار داد و گفت: تهیه و تدوین و ابلاغ ۱۶۳ پروتکل درفرصت بسیاراندک، بسیار ارزشمند بود. تقسیم بندی کلیه فعالیتهای جامعه به ۶ گروه از اماکن عمومی گرفته تا مراکز تهیه مواد غذایی و بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی، حمل و نقل، امور اداری و خدمات عمومی و تعیین وظایف برای آنها در کنترل کرونا بسیار موثر واز افتخارات حوزه سلامت بود.

دکتر حیدری اضافه کرد: برنامه مدیریت هوشمند محدودیت‌ها که از سوی وزارت کشور و سامانه امید اعلام شد که پروتکل های بهداشتی به صورت هوشمندانه در قالب ۵ گروه برنامه ریزی شده است نیز حرکت بسیار ارزشمندی است. که ازاین به بعد همگی برای ارتقای این برنامه باید کمک و همراهی نماییم.

معاون بهداشت با بیان این که تشکیل کمسیون عالی نظارت در استانها که هر سازمانی را موظف می کند که نظارتی بر زیر مجموعه خودش انجام دهد، یکی دیگر از اقدامات خوب مجموعه سلامت محیط و کار است، افزود: همچنین تشکیل کمیته کشوری بهداشت محیط در ستاد ملی مدیریت کرونا و بسیج نیروهای داوطلب در قالب طرح شهید سلیمانی یکی دیگر از اقدامات مهم در این راستا بود.

دکتر حیدری گفت: طرح سامانه ثبت نام اصناف و صنایع برای خود اظهاری و دریافت الکترونیکی پروتکل ها و تعهد برای اجرای آنها، نظارت بر دفن بهداشتی اجساد مشکوک و قطعی، طرح خانه محور و محله محور در گام چهارم طرح شهید سلیمانی که در کوی و برزن های شهری ورود شد و بسته بهداشت محیطی در این طرح قرار گرفت نیز در راستای کنترل ویروس کرونا بسیار موثر بودند.

دکتر حیدری افزود: نظارت بر آزمون ها هم شکل دیگری از کار بهداشت کاران محیط است. همچنین آموزش و نظارت دستگاه های تهویه عمومی در منازل، مکان های عمومی و حمل و نقل در فصول سرد سال و اصلاح دستور العمل های سیستم های تهویه بیمارستانی و بخش های بستری بیماران، قابل توجه است.

وی گندزدایی اماکن و منازل بیماران کرونایی از ابتدای ورود بیماری کرونا به کشور را یکی دیگر از زحمات بهداشت محیط دانست و گفت: تدوین بخشنامه های کاهش ساعات کاری اداری کارکنان و دورکاری ها در شهرهای قرمز و نارنجی نیز به خوبی انجام شد.

وی در خصوص سند غیرواگیر و بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: در حوزه مبارزه با دخانیات کارهای خوب زیادی انجام شده و اخیراً ایران ریاست کرسی نهمین کنفرانس کنوانسیون کنترل دخانیات بوده است که جای تقدیر دارد و همچنین پروتکل بین المللی ریشه کنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی از اقدامات این حوزه‌ بود، ولی هنوز کار زیادی در این حوزه داریم.

معاون بهداشت افزود: از توان بخش خصوصی در کنترل های محیطی با توسعه دفاتر خدمات سلامت و ایجاد ۱۷۰۰ فرصت شغلی، واگذاری صدور کارت بهداشت به این بخش و دفاتر پیشخوان دولت و دفاتر خدمات سلامت و ایجاد ۲۹۵ آموزشگاه اصناف و شرکت های مدیریت پسماند و شرکت های مبارزه با حشرات و جوندگان به خوبی استفاده شده است .

دکتر حیدری بیان داشت: پایلوت برنامه ایمنی فاضلاب در شهر تهران و برای شهرهای مشهد، ارومیه، اصفهان، همدان انجام گرفت که امید است بتوانیم در کل کشور توسعه دهیم.

وی توسعه و تجهیز آزمایشگاه های بهداشت محیط و حرفه ای را مورد تاکید قرار داد و گفت: برنامه پنجساله تجهیز مراکز درمانی مناطق درگیر گرد و غبار ، نصب ۳۰ دستگاه سنجش آلاینده های هوا در شهرهای هدف اقدامات قابل توجهی هستند.

دکتر حیدری افزود: به دستور معاون اول ریاست محترم جمهور و وزارت کشور لازم است برنامه های جدی برای کنترل آلاینده های هوا پیگیری شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا