نقد و تحلیل

امام گفتند سپاه جای افرادِ مصباح یزدی نیست /مصباح یزدی گفت آقای خمینی به نظر خودش من هم به نظر خودم!

فاضل میبدی، درباره علت عدم حضور مصباح یزدی در جبهه، می گوید: او در دهه ۶۰ نه ارتباطی با امام داشت و نه جنگ را قبول داشت.

حجت الاسلام و االمسلمین محمدتقی فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، در واکنش به این ادعای فرزند مصباح یزدی درباره علت جبهه نرفتن پدرش و انتشار آن در روزنامه کیهان، به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: در مورد این حرف که من نبودم و خبر ندارم ولی در دهه شصت خود ما در سپاه بودیم و مسئولیت داشتیم، با آقای مصباح یزدی هم من از قبل از انقلاب بی‌ارتباط نبودم، می دانم او در دهه ۶۰ نه ارتباطی با امام داشت و نه جنگ را قبول داشت.

مصباح یزدی به طلاب موسسه راه حق اجازه نداد به جبهه بیایند

وی افزود: در دو سه مورد خود من با مصباح یزدی صحبت کردم، مثلا در مورد شهادت آیت الله صدوقی من با او صحبت کردم که بیانیه‌ای بدهند یا سخنرانی کنند اما قبول نکرد. خاطرم هست بعضی از طلاب و شاگردان موسسه راه حق هم که ما دعوتشان می‌کردیم به جبهه بیایند می‌گفتند مصباح اجازه نمی دهد و می گویند شما باید درس بخوانید. بنابراین من هیچ خبر، نشانه، علائم و بیانیه ای ندیدم که نشان دهد آقای مصباح تشویق به حضور به جبهه کرده باشند یا خودشان یا شاگردانشان در جبهه حضور داشته باشند، بلکه بالعکس این رفتار را از او مشاهده کردم. مصباح یزدی در سال ۵۶ بعد از فوت یا شهادت مرحوم شریعتی که امام در پاسخ یزدی بیانیه‌ای صادر کرد که محتوای اصلی آن این بود که اختلافاتی که یکی علیه و دیگری له شریعتی باشد را کنار بگذارید.مضمون حرف امام در پاسخ به آقای یزدی این بود.

مصباح گفت آقای خمینی به نظر خودش من هم به نظر خودم

فاضل میبدی با اشاره به اختلاف نظر مصباح یزدی با امام خمینی (ره) درباره مرحوم شریعتی تصریح کرد: بنده کلاس مصباح یزدی که در نقد دکتر شریعتی بود، شرکت کردم و همان سال که آیت الله خاتمی قم بود به او گفتم که به مصباح یزدی بگویید این بحث را تمام کند و وارد مباحث انقلاب شود و نقد شریعتی را کنار بگذارد، ایشان در پاسخ گفت من نمی‌روم چراکه مصباح یزدی گوش نمی‌کند، بعد نام فرد دیگری مطرح شد که او با مصباح صحبت کند بعد هم گفتند صلاح نیست او برود که در نهایت خودم به عنوان فردی که گاهی در کلاس‌های مصباح یزدی شرکت می‌کردم، پیش او رفتم و گفتم حتماً شما از فوت شریعتی مطلع هستید و از پاسخ امام خمینی (ره) – ایشان آیت الله خمینی می گفت – در مورد مرحوم شریعتی مطلع هستید، در واکنش به این اظهارات مصباح یزدی دقیقاً عین این جمله را گفت که آقای خمینی به نظر خودش من هم به نظر خودم، یعنی مصباح یزدی نپذیرفت که این بحث را تمام کند.

مخالفت امام با حضور داماد مصباح در سپاه

فاضل میبدی با اشاره به تلاش ها برای حضور داماد مصباح یزدی در سپاه خاطرنشان کرد: اما موردی که خودم از مقامات شنیدم این بود که بعد از شهادت مرحوم محلاتی، (اگر اشتباه نکنم) محسن رضایی به همراه چند نفر نزد امام رفتند که محمد عراقی، داماد مصباح را جایگزین مرحوم محلاتی کنند که امام فرمودند در سپاه جای افرادِ مصباح نیست، خود من این را شنیدم و امام حرف محسن رضایی را قبول نکرده بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا