اقتصاد

ربیعی: بودجه ساخت داخل در فارس ۵ برابر افزایش یافته است

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ضمن اعلام شکستن رکورد تولید در فارس، از رسیدن ظرفیت تولید اسمی این گروه در سال ۱۴۰۶ به ۵۰.۶ میلیون تن در جهش سوم صنعت پتروشیمی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، جعفر ربیعی در ادامه گزارش خود به مجمع عمومی عادی سالیانه فارس با اشاره به وضعیت اقتصادی جهان و نفت در سال مالی ۱۳۹۹ گفت: تداوم شیوع ویروس کرونا، افت فعالیت‌های اقتصادی و تجاری، کاهش شدید تقاضای فرآورده‌های نفتی در بخش حمل نقل، افت تقاضای جهانی نفت و شکل‌گیری جنگ تصاحب سهم از بازار بین شرکت‌های تولیدکنندۀ نفت و افزایش هزینۀ حمل و ذخیره‌سازی، رسیدن نرخ نفت خام برنت در سال ‏۱۳۹۹ به طور میانگین به ۴۸.۵ دلار/بشکه و افت ۱۲.۵ دلاری نسبت به متوسط سال قبل از چالش‌هایی بود که ما با آن در این سال روبرو بودیم.

نائب رئیس هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در ادامه به افتخارات کسب شده توسط این گروه در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی پرداخت و افزود: مقام اول کشور از نظر شاخص‌های فروش، صادرات، سودآوری و خلق ارزش افزوده بر اساس رتبه‌بندی IMI-100‎، دومین شرکت پتروشیمی در خاورمیانه بر اساس رتبه‌بندی ICIS‏ در سال ۲۰۲۰، سی و هفتمین شرکت در بین صد شرکت برتر پتروشیمی درجهان بر اساس رتبه‌بندی ICIS‏ در سال ۲۰۲۰، کسب رتبه پنجم جهان با سرمایه‌گذاری ۲.۴ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی کشور و سومین سال متوالی دربین پنج شرکت برتر دنیا، کسب جایگاه دوم سود عملیاتی در بین صد شرکت برتر در مقابل کاهش به طور متوسط ۲۵ درصدی سود عملیاتی صد شرکت برتر صنایع شیمیایی جهان در سال ‏۲۰۲۰ پس از کاهش ۱۷.۵ درصدی در سال ۲۰۱۹، کسب جایگاه نخست سود خالص در بین صد شرکت برتر جهان در مقابل زیان‌ده شدن غول رتبه یک جهان شرکت BASF، حفظ فروش دلاری هلدینگ خلیج‌فارس در مقایسه با سال قبل در مقابل کاهش فروش ۱۱۹ شرکت پیشرو در صنعت در سال ‏۲۰۲۰ به طور متوسط ۳۴ درصد و صعود سه پله‌ای و کسب رتبه ۳۷ در بین صد شرکت برتر صنایع شیمیایی جهان و پنجمین سال غیرمتوالی در میان ۴۰ شرکت برتر از جمله دستاوردهای مهم فارس است.
وی در ادامه به انتقاد از برخی افراد که با سیاه‌نمایی و نقد به قصد تخریب و نه نقد به قصد اصلاح دستاوردهای فارس را زیر سئوال برده‌اند گفت: به طور مثال در زمینه رتبه‌های ICIS‏ که توسط یک موسسه معتبر جهانی و به صورت مستقل انجام می‌شود و نه از ما و نه سایر شرکت‌ها هزینه‌ای یا تبلیغی یا هر چیز دیگری بابت این رتبه‌بندی‌ها نمی‌گیرد، برخی افراد این رتبه را زیر سئوال بردند آن هم در حالی که رقیب مهم ما در خاورمیانه یعنی سابیک، در سال ۲۰۲۰ سابیک با دو پله سقوط و کاهش ۱۳.۳ درصدی فروش و ۵۶ درصدی سود عملیاتی مواجه شد و سود عملیاتی فارس ۱۵۵ درصد بیشتر از سابیک شد.

ربیعی تصریح کرد: این افراد که از روی مسائل دیگر و اینکه با فردی به اسم ربیعی مشکل دارند چرا دستاوردهای بین‌المللی و ملی فارس را زیر سئوال می‌برند؟ آیا این افراد به ایران تعصب دارند؟

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس در بخش دیگری از این گزارش به راه اندازی سه طرح بزرگ شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج‌فارس، شرکت کود شیمیایی اوره لردگان و شرکت پتروشیمی ایلام (واحد الفین) در سال ۱۳۹۹ و اضافه شدن اوره و آمونیاک به سبد تولید هلدینگ و افزایش ظرفیت تولید گاز مایع در سبد تولید هلدینگ اشاره کرد و گفت: ظرفیت اسمی تولید گروه در فاصله سال‌های ۹۶ تا ۹۸ سالانه ۲۳ میلیون تن بود که این مقدار در سال ۹۹ به ۲۴.۷ میلیون تن رسید، در سال ۱۴۰۰ به ‏۲۷.۶ میلیون تن خواهد رسید و در جهش سوم پتروشیمی در سال ۱۴۰۶ به ۵۰.۶ میلیون تن خواهد رسید.

وی ادامه داد: همچنین در مقدار تولید فارس در سال ۹۹ با ۱۹.۶ میلیون تن به بالاترین رکورد تولید گروه خلیج فارس دست یافت و افزایش ۱.۲ میلیون تنی مقدار تولید در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ شامل ۶۱۳ هزار تن مجتمع‌های تولیدی و ۵۵۳ هزار تن طرح‌های جدید به بهره‌برداری رسیده است.
او درباره عملکرد فروش فارس در سال ۱۳۹۹ نیز اظهار داشت: ۱۵۱ هزارمیلیارد تومان کل ارزش فروش تجمیعی فارس در سال ۱۳۹۹ است و ۱۵.۲ میلیون تن کل مقدار فروش تجمیعی در سال ۱۳۹۹ است.

نائب رئیس هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس درباره بهره‌گیری فارس از توانمندی ساخت داخل اظهار داشت: برگزاری دومین نمایشگاه و همایش حمایت از ساخت داخل و امضا ۷۰ تفاهم نامه به ارزش تقریبی ۴۰ هزار میلیارد ریال در زمینه‌های مختلف ساخت داخل از جمله مهم‌ترین اقدامات در حوزه حمایت از ساخت داخل است.

وی ادامه داد: گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در سال ۱۴۰۰ رقمی بالغ بر ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه صرف هزینه ساخت داخل کرده که در برابر رقم ۴ هزار و ۴۵۲ میلیارد ریال بودجه سال‌های ۹۸.۹۷ حدود ۵ برابر افزایش یافته است. همچنین بومی‌سازی بسیاری از کاتالیست‌ها، مواد شیمیایی و تجهیزات و قطعات مورد نیاز در شرکت‌های زیرمجموعه جهت جلوگیری از توقف تولید و مدیریت مصرف ارز کشور از دیگر اقدامات مهم گروه در راستای حمایت از تولید داخل بوده است.
ادامه دارد…

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا