اقتصادبازار سرمایه

اصلاح ساختار بانک‌ها در دستور کار مجلس/دولت باید اراده کند

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: امروز بانک ها در سودهی برای جذب سرمایه مردم و یا اخذ سود تسهیلات از مردم با هم به رقابت پرداخته و این امر شائبه ربوی بودن در سیستم بانکی را ایجاد کرده است و این سیستم باید اصلاح شود.

کمال علیپور خنکداری با تاکید بر ضرورت اصلاح نظام بانکی، بیان کرد: یکی از مشکلات عدیده امروز جامعه بحث اقتصادی است و در مقوله مشکلات اقتصادی مولفه های زیادی اثرگذار هستند؛ یکی از این مولفه ها بحث جمع آوری نقدینگی و پول های سرگردان در سطح جامعه است که بانک وظیفه دارد نقدینگی در جامعه را جمع آوری کرده تا منجر به تورم زایی نشود.

وی ادامه داد: متاسفانه بانک ها این نقدینگی را به سمت حل مشکلات جامعه سوق نمی دهند، مثلا یکی از مشکلات امروز جامعه بحث مسکن یا پروژه های عمرانی است که بانک ها باید این نقدینگی سرگردان را جمع آوری و در این حوزه ها هدف گذاری کنند. البته در این حوزه وزارت اقتصاد عملکرد ضعیفی داشته است

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: دیده می شود که نقدینگی ها یکباره به سمت سکه یا دلار گسیل پیدا کرده و با افزایش تقاضا قیمت را در بازار افزایش می دهد که این امر آسیب جدی به اقتصاد وارد می کند. بانک ها وظیفه دارند که این نقدینگی را کنترل کرده و در جهت رشد و توسعه اقتصادی کشور از آن استفاده کنند ولی متاسفانه در چند سال اخیر این موضوع محقق نشده است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه تاکید کرد: دولت و مجلس وظیفه دارند شرایطی را فراهم کنند که مردم با اطمینان پول خود را در اختیار بانک ها قرار داده و در قبال آن سود معقولی نیز دریافت کنند. متاسفانه الان باتوجه به لجام گسیختگی اقتصاد کشور این اتفاق نیفتاده و بانک ها در سود دهی برای جذب سرمایه مردم یا اخذ سود تسهیلات از مردم باهم رقابت می کنند و این امر سیستم بانکی را به سمت ربوی شدن می برد.

وی گفت: از آنجا که وضعیت اشتغال و تولید در کشور خوب نیست پول ها به صورت کاذب در بانک ها ذخیره می شود و بانک ها سود به مردم پرداخت می کنند و به دنبال آن وضعیت پایه پولی نیز خراب شده و تورم در جامعه افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه مجلس به دنبال اصلاح ساختار نظام بانکداری است، عنوان کرد: دولت اگر اراده کند مجلس در کنار آن بوده و این امکان وجود دارد که اتفاقات خوبی در این حوزه رقم زند.

علیپور در پایان با بیان اینکه امروز حتی اگر مردم در بانک ها سرمایه گذاری نیز می کنند دو سال بعد به شدت ارزش پولی آن ها کاهش پیدا می کند، بیان کرد: امیدواریم دولت کمک کند تا بتوانیم وضعیت نابسامان سودهای بانکی را کنترل کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا