چندرسانه‌ای

افشای راز پس زمینه شاهکار ۱۰۰ میلیون دلاری / عکس

تابلوی «جیغ»‌ ادوارد مونک یکی از مشهورترین تابلوهای نقاشی جهان است و دلیل آن هم مشخص است: حالات روحی و نحوه به تصویر کشیدن رنج و سراسیمگی این مرد برای تمام مردم قابل درک است. همه ما دست کم یک‌بار در زندگی این احساس را تجربه کرده‌ایم. ما در این تجربه نه تنها می‌خواستیم فریاد بکشیم بلکه حس کرده‌ایم که جهان اطرافمان در آستانه فروپاشی است.

تابلو نقاشی «جیغ‌» اثر «ادوارد مونک» نقاش نامدار نروژی به نمادی برای وضعیت انسان امروزی تبدیل شد؛ انسان گمشده و مضطربی که از جهان و افکار خودش ترسیده است. «مونک» در نهایت چهار نسخه از «جیغ»‌ خلق کرد.

گالری ملی اسلو یکی از دو تابلو نقاشی رنگ روغن «جیغ»‌ را در مجموعه‌اش نگهدار می‌دارد و تابلو رنگ روغن دیگر به همراه نقاشی مدادشمعی «جیغ»‌ که در سال ۱۸۹۸ خلق شده است نیز در موزه «مونک»‌ قرار دارد. نسخه چهارم این نقاشی در سال ۱۸۹۵ در حراجی آثار امپرسیونسیت و مدرن ساتبیز به قیمت ۱۱۹,۹۲۲,۶۰۰ دلار فروخته شد.

«مونک»‌ در خاطراتش از لحظه‌ای که الهام‌بخش خلق «جیغ» شده است اینطور نوشت: « یک روز عصر داشتم از مسیری عبور می‌کردم که شهر در یک طرف آن و پایین آن آبدره قرار داشت. احساس خستگی و بیماری داشتم. ایستادم و به بالای آبدره نگاه کردم، خورشید داشت غروب می‌کرد و رنگ ابرها داشت به قرمز تبدیل می‌شد. حس کردم جیغی در طبیعت رها شده است؛‌ برایم اینطور به نظر می‌رسد که جیغی شنیده باشم. این تصویر را نقاشی کردم، ابرها را به رنگ خون واقعی نقاشی کردم. رنگ فریاد کشید. اینگونه «جیغ»‌ خلق شد.»‌

افشای راز پس زمینه شاهکار ۱۰۰ میلیون دلاری / عکس

جاده‌ای که «مونک» از آن صحبت می‌کند در واقع وجود دارد. موقعیت مکانی نقاشی درحقیقت چشم‌اندازی است که در کنار جاده‌ای واقع در اسلو قرار دارد. این جاده که بر روی یک تپه واقع شده است مکان محبوبی برای شهروندان اسلو است که علاقه دارند شهر را تماشا کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا