اقتصادبازار سرمایه

نماینده تهران در مجلس:دلار تک نرخی می شود

ایلنا نوشت:نماینده تهران در مجلس، گفت: سال گذشته برای بودجه ۱۴۰۰ که وضعیت ما خیلی بدتر بود دولت آقای روحانی پیش بینی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را کرده بود که مشخص هم بود که محقق نمی‌شود و با توجه به اینکه دولت‌ها معمولا در پیش‌بینی خود اعداد را بالاتر در نظر می‌گیرند، به نظر می‌رسد که این بار دولت آقای رئیسی نسبت به دولت آقای روحانی در پیش بینی محتاطانه عمل کرده است.

مالک شریعتی نماینده تهران و عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم ، در رابطه با پیش‌بینی دولت در خصوص فروش نفت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و اینکه برخی این اعداد و ارقام را غیرمنطقی می‌دانند، گفت: پیش از هر چیز باید اعلام کنم که مجلس در بودجه به اعداد ورود نمی‌کند، نه دولت اعداد خود را رسماً اعلام می‌کند و نه مجلس عدد تعیین می‌کند که دولت چقدر نفت بفروشد، بشکه‌ای چند دلار بفرشد و دلار را چند حساب کند.

وی ادامه داد: دولت یک محاسباتی دارد و این سه عدد را در نظر می‌گیرد، مثلا می‌گوید من ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشم، این نفت را بر اساس هر بشکه ۶۰ دلار می‌فروشم و هر دلار را هم ۲۳ هزار تومان حساب می‌کنم. این چیزی است که محاسباتی است و این‌ها هیچکدام در متن قانون نمی‌آید، هیچ سالی هم نیامده است.

شریعتی بیان کرد: اینکه محاسبات منطقی است یا نه؟ به نظر ما منطقی است، یعنی مجموع دلار نفتی که دولت پیش‌بینی کرده است که محقق شود و درآمد معادل ریالی آن یعنی ۳۸۰ هزار میلیارد تومان را در بودجه آورده، به نظر ما منطقی می‌آید.

نماینده تهران در مجلس، در ادامه ابراز داشت: اگر مبنای محاسبه دولت ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه باشد، با توجه به اینکه همین الان عددی در همین حدود است و دلار هم قرار است تک نرخی شود و ای تی اس می‌خواهد حساب کند این هم منطق دارد و بشکه‌ای ۶۰ دلار هم منطقی است چون هم قیمت بالاتر است و پیش‌بینی افزایش قیمت هم وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: نکته جالب این است که سال گذشته برای بودجه ۱۴۰۰ که وضعیت ما خیلی بدتر بود دولت آقای روحانی پیش‌بینی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را کرده بود که مشخص هم بود که محقق نمی‌شود و با توجه به اینکه دولت‌ها معمولا در پیش‌بینی خود اعداد را بالاتر در نظر می‌گیرند، به نظر می‌رسد که این بار دولت آقای رئیسی نسبت به دولت آقای روحانی در پیش‌بینی محتاطانه عمل کرده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به اینکه برخی کارشناسان فروش ۱ میلیون بشکه نفت را با توجه به شرایط تحریمی و اینکه بازار نفت بسیار شفاف است، دور از واقعیت می‌دانند، اظهار داشت: این موضوع درست نیست، ما همین الان هم تقریبا به همین مقدار فروش روزانه داریم و فروش یک میلیون بشکه نفت محقق شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا