چندرسانه‌ای

واکنش سازمان ملل به توافق ایران و آژانس

«فرحان حق» معاون سخنگوی «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل روز گذشته (چهارشنبه) در کنفرانس خبری از اقدام داوطلبانه جمهوری اسلامی ایران برای تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملل در این خصوص گزارش کرد، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره واکنش این نهاد بین‌المللی به توافق اخیر ایران و آژانس گفت: «ما با همکاران خود در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تماس هستیم و آن‌ها در حال بررسی این پاسخ هستند و در وهله اول منتظر می‌مانیم ببینیم که واکنش آن‌ها چیست. اما از منظر ما، قطعاً ما از هرگونه تلاش ایران برای تعامل سازنده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال می‌کنیم».

وی در ادامه افزود: «ما از ایران می‌خواهیم که تمام جنبه‌های هسته‌ای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را رعایت کند و مطمئناً از آنها می‌خواهیم که به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کنند».

معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل بار دیگر در پاسخ به سؤالی در ارتباط با موضع سازمان ملل در خصوص لزوم رفع تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: «معاون دبیرکل سازمان ملل (رزماری دیکارلو) و دبیرکل سازمان ملل به صراحت بیان کرده‌اند که از ایالات متحده درخواست کرده‌اند که تحریم‌ها را همانطور که در برجام ذکر شده استرفع کنند یا برای آن معافیت قائل شوند و معافیت‌های مربوط به معاملات نفتی با ایران را تمدید کنند».

فرحان همچنین ادامه داد: «وی (ریکاردو) همچون دبیرکل سازمان ملل از ایران درخواست کرده است تا گام‌هایی را که برداشته و سازگار با تعهدات هسته‌ای این کشور ذیل برجام نیست، متوقف کند و به حالت اول بازگرداند».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا