چندرسانه‌ای

دولت سیزدهم راه قبلی ها را در پرداخت یارانه ادامه می دهد؛ همچنان بدون هدفمندی

روزنامه اطلاعات نوشت:معاون اقتصادی رئیس جمهوری اعلام کرد که از ابتدای دی رقم یارانه‌ها ۲ برابر خواهد شد که ظاهراً در پایان ماه به حساب‌ها واریز می‌شود.

دلیل آن هم شاید آمادگی جامعه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی به جز نان و دارو باشد و این در حالی است که با وجود گذشت ده سال و با وجود تصویب قانون هدفمندی یارانه‌ها، همه بالاتفاق به این نتیجه رسیده‌ایم و رسیده‌اند که پرداخت یارانه‌های انرژی، هدفمند که نشده هیچ بلکه ارقام آن در اقتصاد ملی به مرزهای غیرقابل قبولی رسیده که هیچ نسبتی با اوضاع مالی دولت و ملّت و مملکت ندارد.

این رقم (یارانه انرژی) را تا صد میلیارد دلار هم تخمین می‌زنند. به عنوان مثال گاز که این روزها یک کالای بسیار مهم در تجارت جهانی انرژی است، به حدود ۹۰ درصد قیمت صادراتی آن رسیده است. قیمت بنزین نیز با شیب کمتری یک پنجم قیمت جهانی آن است و در مورد گازوئیل این رقم چیزی است نزدیک به یارانه قیمت گاز.

خروجی این نحوه اجرای هدفمندسازی و ناترازی درآمدها و هزینه‌های دولت و عدم انضباط مالی و بروز کسری‌های بودجه متوالی، چیزی نبوده است جز رشد نقدینگی، رکود و بدتر از آن رکود تورّمی و افزایش شدید قیمت‌ها و تورّم ساختاری که هر روز بیش از گذشته بر گلوی مردم فشار می‌آورد و کاملاً پیداست تا زمانی که هدفمندسازی یارانه‌ها به شکل صحیح و واقعی و حتی به همان صورت قانونی خود اجرا نشود و یک‌بار برای همیشه تکلیف آن روشن نشود، از این چاله‌ای که حالا به چاهی نسبتاً عمیق بدل شده بیرون نتوان شد.

همین حال هم اگر دولت، شهامت و شجاعت لازم را به خرج دهد و با استفاده از تمامی ظرفیت نخبگانی کشور و استفاده بی‌طرفانه از نظرات کارشناسان دلسوز و با رویکردی صادقانه و شفاف، اصلاحات ساختاری را در حوزه اقتصاد در همه اجزا و ابعادش کلید بزند و از این مخمصه مدیریتی و اقدامات نیم بند موقتی و مسکّنی خود را نجات دهد، هم به خود و هم به ملک و ملّت خدمت کرده است. ناگفته پیداست که فلسفه تصویب و اجرای قانون هدفمندی، مدیریت مصرف انرژی در کشور بود که تجربه نشان داده حتی در صدی از آن هدف هم محقق نشده و همچنان این اسراف با شدّت و شتاب بیشتری استمرار دارد و اظهارات و تصمیمات و اقدامات دولت هم نشان می‌دهد که هنوز چندان برنامه‌ای برای اصلاح این روند که هدف اصلی تصویب این قانون بوده است در دستور کار ندارد که اگر همین قانون با همه کمی‌ها و کاستی‌هایش دقیق و درست اجرا می‌شد، بخش مهمی از مشکلات امروز پیش نمی‌آمد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا