اقتصادبانک و بیمه

ریزش لیر رفتار مردم ترکیه را تغییر داد/ هجوم اهالی ترکیه به بازار رمزارز

شمار معاملات رمزارز در ترکیه به دنبال افت ارزش لیر، به بالای یک میلیون در روز افزایش پیدا کرده است.

نگرانی‌ها نسبت به سیاست اقتصادی ترکیه باعث افت ۴۰ درصدی ارزش لیر از ماه سپتامبر شده و مردم ترکیه را به سمت دارایی‌هایی برای حفظ پس اندازشان در برابر اثرات افزایش تورم هدایت کرده است.

آمار شرکت‌های تحلیل بلاک چین ChainAlysis و Kaiko نشان داد سقف یک میلیون معامله در روز برگشته است. این سقف اوایل سال میلادی جاری پس از این که تغییر ناگهانی رییس بانک مرکزی ترکیه باعث نخستین ریزش بزرگ لیر در سال ۲۰۲۱ شد، شکسته شده بود. پس از آن شمار معاملات به پایین ۵۰۰ هزار کاهش پیدا کرد تا این که نوسان ارزش لیر دوباره علاقه به رمزارزها را برانگیخت.

تبدیل لیر به دلار آمریکا یا طلا برای مردم ترکیه که شاهد افت ۹۰ درصدی ارزش لیر از سال ۲۰۰۸ بوده اند، امری متداول است. اما دولت ترکیه به دنبال سخت‌تر کردن این شیوه‌هاست. قیمت رمزارز امسال رشد چشمگیری پیدا کرده و معاملات رمزارز محبوبیت یافته اند.

آمار نشان داد که بیت کوین و تِتر که ارزش ثابتی داشته و در معاملات رمزارز به طور گسترده استفاده می شوند، برای تبادل لیر از سال ۲۰۱۹ محبوبیت داشته اند. بیت کوین در نوامبر به رکورد بالای ۶۹ هزار دلار صعود کرد.

بر اساس گزارش رویترز، افزایش معاملات رمزارز ترکیه، توجه مقامات دولت این کشور را جلب کرده است. معاون وزیر دارایی ترکیه در سپتامبر اعلام کرد مقررات دارایی‌های نوظهور اعلام خواهند شد. با این حال بانک مرکزی ترکیه در آوریل با اشاره به ضرر غیرقابل جبران و ریسکهای معاملات، رمرزارز را برای برای انواع خریدهای سنتی ممنوع کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا