جامعهرفاه و تامین اجتماعی

خطر بستری در اومیکرون ۴۰ درصد کمتر از دلتا

روزنامه گاردین در گزارشی با اشاره به نتایج یک پژوهش جدید توسط کالج امپریال لندن نوشت: خطر مراجعه به بیمارستان و بستری شدن در اثر ابتلا به سویه اومیکرون در مقایسه با نوع دلتا ۴۰ درصد کمتر است.

محققان دریافته اند افرادی که در آزمایش کرونا، ابتلای آنها به سویه اومیکرون تائید شده است، تا ۲۵ درصد کمتر به بیمارستان می روند.

براساس تحقیقات انجام شده توسط کالج امپریال لندن، به نظر می رسد سویه اومیکرون ویروس کرونا خفیف تر باشد، چراکه ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش احتمال مراجعه به بیمارستان و دستکم ۴۰ درصد خطر کمتر بستری شدن یک شبه را در پی دارد.

اما از آنجا که شمار مبتلایان روزانه به کووید-۱۹ برای نخستین بار در روز چهارشنبه از مرز ۱۰۰ هزار نفر عبور کرد، کارشناسان هشدار دادند که قابلیت سرایت این سویه بدان معناست که نظام بهداشت و سلامت انگلیس همچنان در معرض خطر قرار دارد.

یک تیم مدل‌سازی از کالج امپریال لندن به رهبری «پروفسور نیل فرگوسن»، بستری شدن در بیمارستان و سوابق واکسن را میان تمام مبتلایان به کووید-۱۹ از تاریخ یکم تا ۱۴ دسامبر (۱۰ تا ۲۳ آذر) مورد بررسی قرار داد. مجموعه داده ها شامل ۵۶ هزار مبتلا به سویه اومیکرون و ۲۶۹ هزار نفر مبتلا به سویه دلتا بود.

نتایج این پژوهش حاکی از آن است که خطر هرگونه حضور در بیمارستان در اثر ابتلا به سویه اومیکرون در مقایسه با دلتا ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر بوده و خطر بستری شدن هم ۴۰ تا ۴۵ درصد کاهش نشان داد. برای درصد کمی از افرادی که قبلا نه به کووید-۱۹ مبتلا شده بودند و نه واکسن دریافت کرده بودند، خطر بستری شدن در بیمارستان در اثر ابتلا به این نوع جدید، حدود ۱۱ درصد کمتر از دلتا بود.

فرگوسن همچنین تاکید کرد: در حالیکه تجزیه و تحلیل از “کاهش متوسط” خطر بستری شدن در نتیجه ابتلا به اومیکرون در مقایسه با دلتا خبر می دهد، به نظر می رسد که این امر با کاهش اثربخشی واکسن ها در برابر عفونت ها جبران شود.

وی افزود: با توجه به قابلیت انتقال بالای سویه اومیکرون، اگر موارد مبتلا به این سویه با سرعتی که در هفته های اخیر شاهدش بوده ایم، به رشد خود ادامه دهند، پتانسیل افزایش تقاضا برای خدمات بهداشتی وجود دارد.

پژوهش انجام شده توسط تیم امپریال کالج لندن همچنین نشان می دهد که داشتن یک عفونت قبلی کووید-۱۹، خطر بستری شدن در بیمارستان را در مقایسه با اولین ابتلا به نصف کاهش می دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا