اقتصادصنعت و معدن

حمایت رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع مجلس از واردات محدود خودرو / بازار داخلی خودرو باید از عرضه قطره چکانی نجات پیدا کند

رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد محدودیت برای واردات خودرو و عدم افزایش تولید خودرو باعث شده است که عرضه خودرو نسبت به تقاضا بسیار کمتر باشد.

رضا تقی‌پور ، درباره آخرین وضعیت طرح ساماندهی صنعت خودرو، گفت: مجلس آزادسازی واردات خودرو را به صورت مطلق مصوب نکرده است، بلکه طبق مصوبه مجلس، واردات خودرو باید کنترل شده و با هدف تنظیم بازار باشد و اختیار آن هم به صورت کامل بر عهده دولت است.

وی افزود: متأسفانه عده‌ای به اشتباه می‌گویند که این مصوبه مجلس به معنای نابودی تولید داخلی خودرو است که چنین چیزی صحت ندارد. در حال حاضر، خودرو تبدیل به کالایی سرمایه‌ای شده و یکسری نیازهای کاذب به این سمت روانه می‌شود و بحث ما این است که در سال به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تا دو میلیون دستگاه خودرو نیاز داریم و باید تأمین شود.

رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایجاد محدودیت برای واردات خودرو و عدم افزایش تولید خودرو باعث شده است که عرضه خودرو نسبت به تقاضا بسیار کمتر باشد. در این شرایط و برای تنظیم بازار باید اقدام به واردات خودرو کرد.

تقی‌پور با بیان اینکه حرف مجلس آن است که واردات خودرو باید محدود و کنترل شده باشد تا تنظیم بازار عملیاتی شود، گفت: بازار داخلی خودرو باید از این وضعیت عرضه قطره چکانی نجات پیدا کند.

وی با بیان اینکه واردات محدود و کنترل شده خودرو هیچ صدمه‌ای به تولید داخلی وارد نمی‌کند، ادامه داد: این اقدام حتی می‌تواند باعث گشایش در کار تولیدکنندگان داخلی خودرو شود چرا که ما تاکید کردیم واردات باید صرفاً در مقابل صادرات باشد و هر چقدر تولیدکنندگان داخلی بتوانند خودروهای بیشتری را تولید و صادر کنند، به همان میزان هم می‌توان واردات خودرو را افزایش داد که این کار به تنظیم بازار کمک شایانی می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ایراد هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به طرح ساماندهی صنعت خودرو، گفت: ما دو مرجع برای بررسی مصوبات مجلس نداریم و شورای نگهبان، تنها مرجع برای بررسی مصوبات مجلس است. تقاضای بنده از شورای نگهبان آن است که نظر نهایی را درباره طرح ساماندهی صنعت خودرو اعلام کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا