چندرسانه‌ای

اوکراین: ممکن است از پیوستن به ناتو منصرف شویم

«وادیم پریستایکو» سفیر اوکراین در لندن در مصاحبه با رادیو بی بی سی تاکید کرده که در صورت جلوگیری از وقوع جنگ با روسیه کی‌یف ممکن است موافقت کند که به هیچ وجه به ناتو نخواهد پیوست.

وی در عین حال تاکید کرد که اوکراین در حال پیدا کردن بهترین راه برای خروج از بحران است و در صورت عدم وقوع جنگ گزینه عقب نشینی از پیوستن به ناتو در دستور کار قرار خواهد گرفت.

یکی از نگرانیهای امنیتی روسیه که بحران کنونی را پیش آورده است پیوستن اوکراین به ناتو است که می‌تواند یک تهدید برای روسیه در مرزهایش به وجود آورد، زیرا با پیوستن اوکراین به ناتو، این کشور در همسایگی روسیه میزبان موشک‌ها و نیروهای رزمی ناتو خواهد شد.

در عین حال ناتو پیوستن کشورها به این سازمان را حق هر کشوری میداند و تاکید کرده اصولی مانند حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و حق درخواست عضویت در ناتو، باید برای هر کشوری که بخواهد عضو آن شود مانند دری باز باشد.

علیرغم این دیدگاه ناتو تا کنون مساله پیوستن اوکراین به ناتو را مسکوت باقی گذاشته است.

طی هفته‌های گذشته مقامات آمریکا و روسیه درباره مسائل امنیتی اروپا مذاکراتی داشته‌اند که بدون نتیجه پایان یافته است. شاید خارج شدن طرح پیوستن اوکراین به ناتو بتواند دوباره این مذاکرات در مسیر سازنده‌تری احیا کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا