جامعهرفاه و تامین اجتماعی

نماینده مجلس: برخلاف میل دولت، محدودیت‌هایی غیر ارادی در محدود کردن اینترنت شکل گرفته است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : دولت و حاکمیت در نهایت به این نتیجه رسیده که با محدود کردن اینترنت نمی‌توان کاری را به پیش برد.

محمد باقری بناب  در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولان درصدد هستند که سرعت اینترنت در کشور را بیش از این کاهش بدهند؟ گفت: محدود کردن سرعت اینترنت در کشور، حاشیه‌هایی است که برخی افراد از جمله نمایندگان مجلس مطرح می‌کنند. باید بگویم متاسفانه سرعت اینترنت در کشور آنگونه که باید نیست و فاصله زیادی با سرعت ایده‌آل دارد و همین مسئله کسب‌وکارهای آنلاین و تجارت الکترونیک در کشور را باچالش‌های جدی مواجه کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه طرح این مباحث باعث ایجاد حاشیه در کشور می‌شود، افزود: دوره و زمان محدودیت اینترنت و فضای مجازی گذشته است و در آینده نه چندان دور با ورود اینترنت ماهواره‌ای در کشور امکان رصد و محدودیت به صفر می‌رسد. به نظر من به جای طرح سخنان دستوری لازم است که زمینه‌سازی کنیم تا چگونه کابران از فضای مجازی استفاده کنند، بدون تردید اقدامات قهری هیچگاه برای کشور مفید نخواهد بود.

به گفته باقری بناب، لازم است که در زمینه فرهنگ‌سازی فضای مجازی همه نهادها از جمله دانشگاه‌ها و فضای نخبگی کشور ورود کنند تا به کاربران آموزش داده شود چگونه می‌توان از این فضا برای ارتقا دانش و فرهنگ کشور بهره گرفته شود.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: محدودیت هیچگاه برای مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و دینی تاثیرگذار نیست. شهید مطهری می‌نویسید” هر جا آزادی هست دین می‌تواند رشد کند، در جایی که محدودیت باشد دین و تعالیم دینی رشد نخواهد کرد”. این مسئله در محدود کردن کاربران از فضای مجازی نیز مصداق خواهد داشت.

 

وی در پاسخ به این پرسش که وزیر ارتباطات بارها بحث  راه‌اندازی 20 میلیون پورت نوری پرسرعت تا پایان دولت سیزدهم برای اینترنت خانگی و کسب‌وکارها را طرح می‌کنند طرح چنین سخنانی به این معناست که رویکرد دولت متوجه افزایش سرعت  اینترنت است اما در مقابل سخنانی مبنی بر محدودیت کردن سرعت اینترنت نیز در کشور شنیده می‌شود آیا در زمینه حاکمیت به اجماع نظر نرسیده است؟ گفت: در هر کشوری این اختلاف نظرها وجود دارد آنچه مسلم است دولت و حاکیمت در نهایت به این نتیجه رسیده که با محدودیت نمی‌تواند کاری پیش ببرد.

نماینده مردم بناب در پایان گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، برنامه‌های خوبی برای افزایش سرعت اینترنت خانگی در دستور کار قرار داده است از این‌رو دولت به‌دنبال کاهش سرعت نیست هر چند من گلایه‌هایی از آنها دارم و یکسری محدودیت‌های غیر ارادی در این بخش شکل گرفته است اما در مجموع محدود کردن سرعت اینترنت با طرز تفکر وزیر و دولت سازگاری ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا