چندرسانه‌ای

منتجب‌نیا: دغدغه مردم «نان» است نه رفتن به ساحل / چاپلوسان اطلاعات غلط به دولت می‌دهند

قرن نو نوشت:دبیرکل حزب جمهوریت با انتقاد شدید از برخی رفتارهای دولت سیزدهم گفت: مردم برای سیر کردن شکم خود با مشکل مواجه هستند و از دولت انتظار دارند به جای آزادسازی سواحل به دنبال مقابله با گرانی‌های افسارگسیخته باشد. چاپلوسان اطلاعات غلط به دولت می‌دهند

بررسی اقدامات سید ابراهیم رئیسی در ماه‌های اخیر و نوع رفتار او در سفرهای استانی یک سوال را در اذهان ایجاد می‌کند که آیا علاوه بر شباهت کابینه فعلی با دولت‌های محمود احمدی‌نژاد، شخص رئیس‌جمهور نیز در حال پا گذاشتن در مسیر پوپولیست ترین رئیس دولت است؟

کارنامه دولت سیزدهم از زمان استقرار تا به امروز در بحث بهبود وضعیت معیشتی مردم قابل دفاع نیست و همچنان شاهد هستیم که تیم اقتصادی دولت نوید فردایی بهتر را می‌دهند که آن به احتمال فراوان به نتایج برجامی گره خورده که بذر آن را تیم دیپلماسی دولت دوازدهم در ماه‌های پایانی کار خود برای کابینه بعدی کاشت.

رسول منتجب‌نیا در همین رابطه و با نقد رفتارهای دولت فعلی می‌گوید؛ نباید تمرکز کار دولتی‌ها بر به ثمر رساندن اقداماتی باشد که موجب تعریف و تمجید عده‌ای ساده‌لوح و یا چاپلوس شود.

او تصریح می‌کند؛ فردی که برای معاش روزانه خود با مشکل جدی مواجه است دیگر دغدغه‌ای به عنوان رفتن به لب ساحل و گردش و تفریح را در سر نمی‌پروراند و باید مراقب بود که فشارهای معیشتی او را دین گریز و حتی قیامت گریز نکند.

پیشبرد اهداف در کشور نیاز به یک سلسله برنامه دارد

حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا دبیرکل حزب جمهوریت  در خصوص اقدامات دولت رئیسی طی 6 ماه از پذیرش مسئولیت، اظهار داشت: اداره کشور دارای الزاماتی است که در صورت رعایت آنها امورات جاری دولت، و به تبع آن؛ جریان توسعه به پیش می‌رود.

وی گفت: بنده بارها تأکید کرده‌ام در کشور ما مشکل جدی «برنامه» وجود دارد. برای پیشبرد اهداف در یک کشور لازم است یک سلسله برنامه «کوتاه‌مدت»، «میان‌مدت» و «دراز مدت» تبین شود و همه افراد نیز موظف به اجرای این برنامه‌ها باشند.

این چهره سیاسی با اشاره به برنامه‌های موجود در کشور، عنوان داشت: در دهه‌های اخیر برنامه‌های زیادی بر روی کاغذ شکل گرفته است، اما در بسیاری از امور هنوز شاهد شکل‌گیری برنامه‌های «جامع»، «کامل» و «حساب‌شده» نبوده‌ایم.

منتجب‌نیا با ذکر یک مثال از برنامه‌های توسعه‌ای کشور «ژاپن»، گفت: بنده شاهد بودم که ژاپنی‌ها سه دهه قبل برنامه‌ای برای خود تدوین کرده بودند که آنها را در چند ده سال تبدیل به یک قدرت برتر اقتصادی کند. همین تفکر نیز در کشور به وضوح یافت می‌شود.

دولت‌ها به صورت سیستماتیک عمل نمی‌کنند

دبیرکل حزب جمهوریت تأکید کرد: متاسفانه دولت‌ها در ایران بر اساس یک روند کارها را انجام نمی‌دهند. برای مثال یک دولت در مدت زمان محدود تنها به یکسری بخش‌ها توجه می‌کند و دولت بعدی با بی‌توجهی به کارهای صورت گرفته در یک مسیر جدید گام بر می‌دارد و این چرخه معیوب همواره تکرار می‌شود.

این روحانی سیاستمدار با انتقاد از بی‌توجهی دولت‌ها به اولویت‌های جامعه، بیان داشت: کلام الهی و روایات دینی تأکید دارند که همواره باید از افراد شایسته و برتر استفاده شود. مسئولان باید این تفکر را داشته باشند که موظف به انجام کارها به بهترین وجه هستند و نباید صرفا کار «خوب» انجام دهند.

دولت ها مسائل مهم را پشت گوش می اندازند

منتجب‌نیا اضافه کرد: حضرت علی(ع) فرموده‌اند؛ توجه به فروع و بی اهمیتی به اصول موجب سقوط حکومت‌ها می‌شود. دولت‌ها در ایران در اکثر مواقع مسائل مهم را پشت گوش می‌اندازند و به مسائل دست چندم توجه می‌کنند.

دبیرکل حزب جمهوریت تصریح کرد: دولت‌ها در ایران در اکثر مواقع به دنبال جلب رضایت مردم نیستند، بلکه تلاش می‌کنند با یک سلسله کار تبلیغاتی نظر مردم را به خود جلب کنند. در این مسیر تنها تعریف و تمجید برخی از افراد از دولت‌ها مهم است و کسی به نابود شدن زندگی مردم توجهی نمی‌کند.

 

چاپلوسان اطلاعات غلط به دولت می‌دهند

وی گفت: عده‌ای افراد متملق و چاپلوس همواره در دولت‌ها تلاش می‌کنند با تعریف و تمجید دروغین اینگونه جلوه دهند که کلیت جامعه از عملکرد دولت رضایت دارد. چنین رفتارهایی در دولت سیزدهم نیز نمایان شده است.

منتجب‌نیا با انتقاد از برخی اقدامات دولت سید ابراهیم رئیسی، اظهار داشت: مردمی که حقوق ماهیانه آنها کفاف یک زندگی حداقلی را نمی‌دهد و هر روز با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می‌کنند، اولویتی برای رفتن به سواحل کشور ندارند که از دولت بخواهند به سرعت اراضی کنار دریا را برای ایشان آزادسازی کند.

دغدغه فعلی مردم رفتن به لب دریا نیست، نان است

این روحانی سیاستمدار گفت: مردم امروز از دولت طلب «نان» می‌کنند و از دولت تقاضا دارند با گرانی‌ها مقابله کند. زمانی مردم از حضور در سواحل کشور لذت می‌برند که کیفیت زندگی آنها مطلوب شده باشد.

وی گفت: مشخص نیست که چرا دولت اولویت خود را برای رفع مشکلات دست چندم گذاشته است. واقعیت امر این است که مشکل امروز مردم «لب دریا» و «لب رودخانه» رفتن نیست.

دولت باید شکم مردم را سیر کند

منتجب‌نیا تصریح کرد: دین اسلام تأکید دارد با کسی که زندگی او تأمین نیست نمی‌توان صحبت از «قیامت» کرد. در فرهنگ عامه نیز همواره گفته می‌شود؛ «شکم گرسنه حتی خدا را نمی‌شناسد». امروز نیز دولت سیزدهم وظیفه دارد شکم مردم را سیر کند و بعد از به سرانجام رساندن کارهای ضروری، به سراغ آزادسازی سواحل برود که در جای خود امر بسیار پسندیده و قابل تحسین است.

دولت و مجلس می خواهند «به‌به» و «چه چه» از مردم بشنوند

این سیاستمدار اصلاح‌طلب اظهار داشت: دولت و مجلس فعلی به دنبال آن هستند که با انجام یکسری کارها از مردم «به‌به» و «چهچه» دریافت کنند. در حالیکه این اقدامات فقط به درد افراد ساده‌لوح جامعه می‌خورد.

نگاه مجلس و دولت فعلی آسیب زاست

منتجب‌نیا در بخش پایانی بیان داشت: نگاه موجود در مجلس و دولت فعلی آسیب‌زا است. زیرا فرصت خدمت به مردم در حال از دست رفتن است و اقداماتی که هیچ اولویتی ندارد، موجب درجا زدن کشور و دور شدن از مسیر توسعه می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا