اقتصادصنعت و معدن

پالس مذاکرات وین به بازار خودرو/ قیمت خودرو ریخت

اقتصادنیوز نوشت: اسفندماه شد و از رونق خرید و فروش در بازار خودروها خبری نیست. قیمت ها در نخستین هفته اسفندماه در مقایسه با هفته قبل یا ثابت ماندند و یا کاهش یک تا چهار میلیون تومانی را تجربه کردند. این در شرایطی بود که در هفته گذشته برخی خودروها با رشدها 7 تا 13 میلیون تومانی رو به رو شده بودند.

‌بررسی بازار خودروها در نخستین هفته اسفندماه حکایت از آن دارد که انتظار خریداران برای حضور در بازار، پالس های مثبتی که از مذاکرات هسته ای دیده می شود در کنار نوسان نرخ دلار که در این هفته نزولی هم بود، باعث شده است که بازار خودروها انگیزه ای برای رشد قیمت و گرانی نداشته، به همین دلیل در هفته ای که پشت سر گذاشته شد، قیمت پنج خودرو در مقایسه با هفته قبل هیچ تغییری نکرد و در مقابل قیمت ۹ خودرو کاهش یافت. این هفته تیبا صندوقدار با کاهش چهار میلیون تومانی رکورددار افت قیمت در بازار خودروها بود. فعالان بازار خودروها عدم ورود خودرو با مدل جدید را یکی دیگر از  عوامل سردی حضور خریداران در بازار می دانند. معمولا در ماه پایانی سال خودروهای عرضه شده در بازار با مدل سال جدید وارد بازار می شد اما امسال به دلیل بالا بودن میزان تعهد خودروسازان برای تحویل خودروهای پیش فروش شده چنین اتفاقی نیفتاد. براساس روند هر ساله با ورود به اسفند ماه خودروهای عرضه شده در بازار با مدل سال بعد در بازار عرضه می شوند، اما این سنت امسال شکسته شد؛ بطور مثال در سال جاری و با ورود به اسفندماه خریداران در بازار منتظر مدل های ۱۴۰۱ به بازار بودند که این خودروها امسال وارد بازار نشدند؛ روندی که موجب شد تا خریدارن برای رسیدن خودروها با مدل سال جدید صبر کنند.

وضعیت بازار خودرو

در نخستین هفته اسفند ماه، قیمت «سمند LX با موتور EF۷»، «رانا پلاس»، «دنا معمولی»، «دنا پلاس»، «شاهین»، «کوییک معمولی»، «تیبا صندوقدار»، «تیبا ۲» و «ساینا» با کاهش قیمت در بازار رو به رو شدند. این ۹ خودرو افت قیمت های یک تا چهار میلیون تومانی را ثبت کردند. این در حالی بود که این هفته برای خانواده پژو ۲۰۶ با ثبات قیمت سپری شد و «سمند سورن» و «کوییک R» هم ثبات قیمت را در مقایسه با هفته قبل حفظ کردند.

قیمت کوییک در بازار خودرو

این هفته خانواده کوییک، هم کاهش قیمت و هم ثبات قیمت در معاملات را ثبت کردند. «کوییک معمولی» یک میلیون تومان در مقایسه با هفته قبل ارزان شد و ۱۹۴ میلیون تومان به فروش رسید و «کوییک R» هم با ثبات قیمت همچون هفته قبل ۱۹۹ میلیون تومان دست به دست شد.

اما «شاهین» که در هفته و حتی ماه های گذشته همواره بازار آرامی داشت و نهایتا نوسان قیمتی یک میلیون تومانی را تجربه کرده بود، این هفته با کاهش قیمت سه میلیون تومانی رو به رو شد. «شاهین» در نخستین هفته اسفند ماه ۳۴۲ میلیون تومان قیمت خورد.

قیمت تیبا در بازار خودرو

اسفندماه برای خانواده تیبا با کاهش قیمت آغاز شد. این هفته هم «تیبا صندوقدار» و هم «تیبا ۲ معمولی» کاهش قیمت یافتند. بر همین اساس تیبا صندوقدار با تجربه کاهش چهار میلیون تومانی ۱۸۱ میلیون تومانی شد و تیبا ۲ معمولی هم ۲ میلیون تومان کاهش قیمت یافت و ۱۸۴ میلیون تومان به فروش رفت.

«ساینا» هم در این هفته یک میلیون تومان ارزان تر شد و از سوی فعالان بازار خودروها ۱۹۴ میلیون تومان قیمت داده شد.

تیبا 6

قیمت محصولات پژو در بازار

هرچند که هفته پایانی بهمن ماه برای خانواده پژو ۲۰۶ هفته گرانی بود و مدل های مختلف این خانواده با افزایش قیمت رو به رو شدند و تیپ ۲ و تیپ ۵ با افزایش قیمت های ۱۳ و ۱۲ میلیون تومانی رکورددار افزایش قیمت در بازار خودروها شدند، اما ۲۰۶ ها این هفته ثبات قیمت داشتند و نسبت به هفته ای که رکورددار افزایش قیمت شدند، هیچ تغییر قیمتی را ثبت نکردند. به این ترتیب «پژو ۲۰۶ تیپ ۲» و «پژو ۲۰۶ تیپ ۵» این هفته به ترتیب ۲۶۹ و ۳۳۰ میلیون تومان قیمت داشتند و صندوقدار این خانواده یعنی «پژو ۲۰۶ صندوقدار» هم ۳۲۵ میلیون تومان معامله شد.  به گفته فعالان بازار خودرو در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و پژو ۲۰۶ صندوقدار با مدل ۱۳۹۹ در بازار معامله می شوند.

پژو 6

قیمت خانواده سمند در بازار

خانواده سمند هم این هفته هم ثبات و هم کاهش قیمت را تجربه کردند. «سمند LX با موتور EF۷» یک میلیون تومان کاهش قیمت یافت و ۲۸۱ میلیون تومان به فروش رسید و «سمند سورن» هم با ثبات قیمت ۳۱۴ میلیون تومان معامله شد.

سمند 6

قیمت سایر پرطرفدارها

نخستین روزهای اسفند برای سایر خودروهای پرطرفدار بازار هم با نوسان کاهشی پشت سر گذاشته شد.   «رانا پلاس» یک میلیون تومان ارزان شد و ۳۰۹ میلیون تومان قیمت خورد. «دنا معمولی» هم ۲ میلیون تومان کاهش قیمت یافت و ۳۵۱ میلیون تومان به فروش رفت و «دنا پلاس توربو» هم با کاهش سه میلیون تومانی ۴۹۰ میلیون تومان دست به دست شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا