جامعهرفاه و تامین اجتماعی

اومیکرون با زیرسویه خود برمی‌گردد؛ BA2 در انتظار سهل‌انگاری

ایسنا نوشت: یک اپیدمیولوژیست با بیان اینکه از قله پیک ششم با سویه اُمیکرون از نظر بستری و مرگ گذر کردیم، اما از نظر مرگ‌ومیر تاخیر داریم و طی یکی – دو هفته دیگر از قله عبور می‌کنیم، گفت: انتظار داریم که تعداد مرگ‌ها طی یک هفته دیگر کاهش یابد.

دکتر مسعود یونسیان درباره وضعیت کرونا در کشور، گفت: علت اینکه تعداد زیادی از شهرهای قرمز از وضعیت قرمز کرونایی سریعا خارج شدند، پدیده و ویژگی خود این ویروس است. به طوری که در سایر مناطق دنیا هم سرعت افزایش موارد با اُمیکرون و بعد هم پایین آمدن موارد بیش از دلتا بود. همواره هم اعلام کرده بودیم که امیدواریم سرعت ابتلا همانطور که به سرعت بالا می‌رود، به سرعت هم کاهش یابد. بنابراین این اتفاق ناشی از رفتار ویروس کرونا با سویه اُمیکرون است.

ساب واریانت اُمیکرون با سرایت‌پذیری بیشتر
وی افزود: در حال حاضر روند بستری و ابتلای ناشی از اُمیکرون در کشور رو به کاهش است، اما نکته مهم این است که فعلا اطلاعات کافی نداریم. برخی کشورها ساب‌واریانتی با عنوان BA.۲ که به خانواده اُمیکرون تعلق دارد، را گزارش کرده‌اند. خود اُمیکرون چندین زیرگروه دارد که یکی از آن‌ها BA.۲ است که در برخی کشورها مشاهده شده است.

یونسیان ادامه داد: گفته می‌شود که سرایت‌پذیری ساب واریانت BA.۲ مقداری بیش از خود اُمیکرون است و برخی کشورها نگرانند؛ چراکه ممکن است مجددا یک قله کوچکتری را تجربه کنند. نمی‌دانیم اکنون وضعیت این ساب‌واریانت در کشور چگونه است و آیا در کشورمان شیوع پیدا کرده است یا خیر. ساب‌واریانت BA.۲ در برخی کشورهای اروپایی جایگزین ویروس قبلی شده است، اما در آمریکا شیوع آن تا چهار الی پنج درصد رسید و سپس متوقف شد.

خطر بروز یک قله دیگر در پیک ششم؛ محدودیت‌ها را رها نکنیم
وی تاکید کرد: اگر ما رفتارمان را به طور ناگهانی تغییر داده و محدودیت‌ها را رها کنیم و در عین حال گونه BA.۲ در کشور شایع شود، ممکن است، مجددا یک قله دیگری داشته باشیم، اما احتمالش زیاد نیست.

گزارش مواردی از ابتلا به BA.۲ در کشور
یونسیان گفت: در حال حاضر تعداد معدودی مبتلا به ساب واریانت BA.۲ در کشور گزارش شده است، اما اینکه چه نسبتی از مبتلایان به این گونه مبتلا شدند و آیا سرعت آن رو به افزایش است یا خیر، هنوز اطلاعات کافی نداریم، اما مواردی از ابتلا به این گونه در کشور داشته‌ایم.

یونسیان با بیان اینکه از قله پیک ششم از نظر بستری و مرگ گذر کردیم، اما از نظر مرگ‌ومیر تاخیر داریم و طی یکی دو هفته دیگر از قله آن عبور می‌کنیم، گفت: انتظار داریم که تعداد مرگ‌ها طی یک هفته دیگر کاهش یابد.

چند توصیه نوروزی
وی با اشاره به نزدیکی تعطیلات نوروز ۱۴۰۱، گفت: به نظر من مهمترین موضوع در تعطیلات نوروز و سفرهای نوروزی این است که اجازه استفاده از خودروها و وسایل حمل و نقل عمومی برون شهری فقط به افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند یا تست منفی دارند، داده شود. سازمان‌های ناظر باید نظارت کافی در این زمینه داشته باشند. اگر این اتفاق رخ دهد، اقدامات آسان‌تر می‌شود. البته واکسن راه‌حل لازم است، اما کافی نیست و باید پروتکل‌ها هم رعایت شوند. امیدواریم که عید آرامی را با این اقدامات داشته باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا