نقد و تحلیل

اگر ایران در تحریم جهانی علیه روسیه شرکت کند چه می شود؟

روزنامه اطلاعات نوشت:اگر همین امروز پوتین دستور خروج ارتش روسیه از اوکراین را صادر یا همین امروز تمام شرق اوکراین را تصرف کند ،زخمی که بر پیکر اروپا وارد شده و شکاف عمیقی که در روابط روسیه با غرب ایجاد شده و بحرانی که موجب افزایش قیمت نفت و گازگردیده تا سالها همچنان باقی خواهد ماند.

آثارمخرب بین المللی و منطقه ای حمله روسیه به اوکراین به این زودی ها از میان نخواهد رفت و بی ثبانی در قلب اروپا تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت.مسابقه تسلیحاتی جدیدی شروع خواهد شد که حتی میتواند موجب گسترش بیشتر ناتو به شرق وهمچنین تحکیم موقعیت نظامیان و سیاستمداران تندرو در روسیه شود.

روسیه بدنبال فضای حیاتی امن در قلب اروپاست و این موضوع با جستجوی فضای حیاتی در قلب اروپا توسط آلمان در دو جنگ جهانی قبلی مشابه است.خطر بزرگی امنیت جهان را تهدید میکند که آثار منطقه ای آن بویژه برای ایران بسیار حائز اهمیت است.

نفت و گاز ایران بزودی برای جامعه جهانی مثلا در چین و هند و کره جنوبی اهمیت بیشتری خواهد یافت.لازمه بازگشت ایران به بازار نفت و گاز،سرمایه گذاری هنگفت در صنعت انرژی است و این امر فقط در سایه کاهش تنش از سوی غرب با ایران ممکن است مشروط بر اینکه ایران تحریم های اعمال شده غرب علیه روسیه را رعایت کند.

این دو موضوع پیوندی تنگاتنگ دارند.روسیه در سال‌های اخیر به علت تحریم‌های بین المللی در روابط با ایران بسیار محتاطانه عمل کرد و امروز چنین احتیاطی از سوی ایران در سیاست خارجی و اقتصادی با روسیه لازم و ضروری است.اگر ایران در روابطش با روسیه که هرروز بیشتر از قبل تحت فشار و تحریم قرار خواهد گرفت جانب احتیاط را رعایت نکند مذاکرات احیای برجام نه تنها بی ثمر بلکه خسارت محض خواهد بود. بنظر میرسد ایده معافیت ایران از تحریم های روسیه ناشی از جنگ اوکراین را باید روی میز قرار داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا