جامعهرفاه و تامین اجتماعی

کسب یک کرسی در هیئت رئیسه یک نهاد علمی بین المللی توسط دانشجوی نخبه ایرانی

سیدمحمدرضا گلدانساز، دانش آموخته دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشجوی کنونی دانشگاه تربیت مدرس، موفق به کسب یک کرسی در هیئت رئیسه سازمان بین المللی آیسته (IAESTE) شد.

آیسته (IAESTE) یک سازمان علمی بین المللی بوده که در حدود 90 کشور دنیا، با پوشش تمامی قاره ها، شعبه فعال دارد. این سازمان، دارای حدود 2000 نیرو در سرتاسر دنیا می باشد و تاکنون حدود 370،000 دانشجو در دنیا در رشته های مختلف (فنی مهندسی، علوم، هنر، مدیریت و کشاورزی) موفق به گذراندن دوره های علمی از طریق این موسسه شده اند. آیسته، که به سبب کم نظیر بودن در وسعت پراکندگی در دنیا به سازمان ملل کوچک معروف است، در حیطه فعالیت خود جز بزرگ ترین و قدیمی ترین موسسات دنیا محسوب می گردد (تاسیس از سال 1948). این موسسه، یک NGO ثبت شده در کشور لوکزامبورگ، و شناخته شده توسط سازمان ملل و یونسکو می باشد.

کشور ایران نیز، زیر نظر دانشگاه تهران، عضویت این موسسه علمی را داراست. در سالیان اخیر، کمیته آیسته ایران موفق به تبادل بیش از 300 دانشجو در رشته های مذکور با کشورهای مختلف دنیا گشته است. دانشجویان ایرانی، در صورت انتخاب شدن توسط این کمیته، فرصت گذراندن دوره ی علمی از طریق برترین دانشگاه ها و موسسات هر کشور را بدست می آورند؛ دانشگاه های همکار مانند: موسسه دآآد (DAAD) آلمان، دانشگاه والنسیا اسپانیا، دانشگاه فنی استامبول ترکیه، دانشگاه سلطان قابوس عمان، دانشگاه وین و لینز اتریش، دانشگاه گرونوبل فرانسه، دانشگاه ETH سوئیس، دانشگاه گنت بلژیک، دانشگاه کیتو اکوادور، دانشگاه بنین نیجریه، دانشگاه Kwame Nkrumah غنا، دانشگاه شیلی، و غیره (نمایندگی این موسسه علمی در تمامی کشورها زیر نظر برترین دانشگاه های هر کشور می باشد). از طرفی دیگر، دانشجویان ورودی به ایران نیز، علاوه بر کسب تجربیات علمی، فرصت منحصر به فردی برای آشنایی با فرهنگ، زبان، و آداب و رسوم غنی کشور ایران را بدست می آورند. کمیته آیسته ایران، در این تبادل علمی بین المللی میان دانشگاه ها و موسسات برتر دنیا، سالانه به طور میانگین 50 دانشجو اعزام، و 50 دانشجوی خارجی دریافت می نماید.

هیئت رئیسه این سازمان علمی بین المللی، که وظیفه برنامه ریزی و توسعه در سطح کلان، بودجه ریزی، تدوین استراتژی و موارد مشابه را دارا می باشد، متشکل از 5 نفر، چند سال یک بار در اجلاس سالانه ی این سازمان با رای گیری توسط کشورهای عضو انتخاب می شوند.

در سال جاری، کنفرانس سالانه ی این سازمان اواخر ماه ژانویه میلادی سال جدید 2022 در شهر وین اتریش، با حضور نمایندگان تمامی کشورها از سرتاسر دنیا برگزار شد. در این کنفرانس، آقای سیدمحمدرضا گلدانساز با کاندید شدن برای یک کرسی در هیئت رئیسه این نهاد بین المللی، موفق به کسب آرا حداکثری و به عنوان یکی از 5 عضو هیئت رئیسه انتخاب شد. پس از انتخاب شدن ایشان در این جایگاه بین المللی، لقب جوان ترین عضو هیئت رئیسه نیز به ایشان تعلق گرفت.

حضور ایران در عرصه های بین المللی و داشتن کرسی و حق رای، در نهادهای مختلف اعم از علمی، ورزشی، فرهنگی، سیاسی، بهداشت و درمان و غیره، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد؛ و باعث افتخار است حضور جوانان توانمند ایرانی در چنین سطحی از مسئولیت در نهادهای برجسته ی دنیا. امید است تدوام این موفقیت ها و حضور پررنگ، به دور از نگاه و امید به عناصر خارج از کشور، بستر رشد و توسعه کشور عزیز ایران را هر چه بهتر و بیشتر میسر گرداند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا