اقتصادبانک و بیمه

وضعیت بازارها در صورت عدم توافق وین/ انرژی خفته دلار رها می‌شود؟

بیشتر فعالان باور دارند در صورتی که در سال ۱۴۰۱ توافق هسته ای به سرانجام نرسد، ممکن است انرژی خفته آزاد نشده بازارها در سال جاری رها شود و بازارساز باید به این مساله دقت ویژه ای داشته باشد.

دلار که در سال های اخیر نوسانات سنگینی را تجربه کرده بود، سال ۱۴۰۰ را با آرامش نسبی پشت سر گذاشت. شاهد این ادعا را می توان با مقایسه بازدهی دلار طی سال های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ جستجو کرد.

بررسی روند قیمتی دلار در ۵ سال اخیر

اسکناس آمریکایی در سال ۱۴۰۰ تنها ۵ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده است، حال آنکه در سال ۹۹ بالای ۵۰ درصد رشد را تجربه کرد و در سال ۱۳۹۷ حتی میزان بازدهی این ارز به نزدیک ۱۷۰ درصد رسید. در سال های ۹۸ و ۹۶ نیز اسکناس آمریکایی بالای ۲۰ و ۴۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده بود.

کمترین نوسان قیمت دلار در سال ۱۴۰۰

با توجه به این داده ها، به نظر می رسد که دلار در سال ۱۴۰۰ نوسان کمتری را طی نیم دهه اخیر تجربه کرده است. اسکناس آمریکایی در انتهای سال ۹۹ در کانال ۲۵ هزار تومانی به کار خود پایان داده بود و در انتهای سال ۱۴۰۰ با هزار و ۲۵۰ تومان رشد در محدوده ۲۶ هزار و ۲۵۰ تومان قرار گرفت. دلار در حالی در این محدوده قیمتی به کار خود پایان داد که در اوایل پاییز قیمت های بالای مرز ۳‌۱ هزار تومانی را تجربه کرده بود.

صحبت های فعالان نشان می دهد که نگاه خوشبینانه و منتظر نسبت به توافق هسته ای موجب شده بود که خریداران زیادی در بازار در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ حضور پیدا نکنند و همین موضوع موجب شد که اسکناس آمریکایی بیشتر در مدار نزولی حرکت کند.

بازاری بدتر از بازار دلار

وضعیت بازار سهام از دلار در سال ۱۴۰۰ بدتر بود. شاخص کل بورس در سال گذشته تنها حدود ۳ درصد رشد قیمت را به ثبت رساند. گفته می شود که بازار مسکن نیز زیر ۱۰ درصد بازدهی را در سال ۱۴۰۰ تجربه کرده است. طلایی‌ترین بازار برای معامله گران در سال ۱۴۰۰ بازار سکه بود که بالای ۱۱ درصد بازدهی را به ثبت رساند.

بیشتر فعالان باور دارند در صورتی که در سال ۱۴۰۱ توافق هسته ای به سرانجام نرسد، ممکن است انرژی خفته آزاد نشده بازارها در سال جاری رها شود و بازارساز باید به این مساله دقت ویژه ای داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا