چندرسانه‌ای

هشدار آمریکا به چین درباره پیامدهای حمایت از روسیه در اوکراین

فارس نوشت: «وندی شرمن» معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت، تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه به دلیل جنگ این کشور در اوکراین باید به چین «درک خوبی» از عواقبی که در صورت حمایت مادی از مسکو با آن مواجه خواهد شد، بدهد.

شرمن شامگاه چهارشنبه اظهار داشت که «محدوده تحریم‌ها» و کنترل‌های صادراتی هماهنگ شده میان متحدان و شرکای آمریکا علیه «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، اقتصاد این کشور و الیگارش‌ها باید به عنوان نمونه ای برای «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین باشد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی طی جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان توضیح داد: «به نظر من، این به رئیس‌جمهور شی درک بسیار خوبی از آنچه ممکن است برایش در صورت حمایت مادی از پوتین پیش آید، می‌دهد».

این دیپلمات آمریکایی ادعای کرد که پکن باید «درس های درست» را از واکنش هماهنگ غرب در مورد اوکراین بگیرد که هر گونه اقدام چین برای تصرف جزیره تایوان که به طور دموکراتیک اداره می‌شود قابل قبول نیست.

بر اساس این گزارش، شرمن اضافه کرد: «ما امیدواریم که جمهوری خلق چین درک کند که هر اقدامی از این دست با واکنش جامعه بین‌المللی و نه فقط از سوی ایالات متحده مواجه خواهد شد».

وی مدعی شد که پکن نشانه‌هایی از «تعارض» در ارتباط نزدیک با روسیه را نشان می‌دهد، از جمله پس از ظهور تصاویری از اجساد غیرنظامیان در شهر بوچا در شمال اوکراین.

به نوشته رویترز، معاون وزیر خارجه آمریکا همچنین افزود: «این بدان معنا نیست که آنها روسیه را به عنوان یک شریک نمی‌بینند. من ساده لوح نیستم. آنها می‌بینند. اما آنها همچنین علناً اعلام کرده‌اند که این یک اتحاد نیست».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا