جامعهرفاه و تامین اجتماعی

حامیان فیلترینگ از پنجره وارد می شوند؟ / هشدار ظریفیان درباره خطر بازگشت صیانت با نقاب جدید

ایلنا نوشت : معاون وزیر علوم در دولت اصلاحات گفت : این احتمال وجود دارد که شاهد طرح صیانت دیگری باشیم. زیرا این مسئله برای مسئولان مهم بوده و ممکن است آن را به شورای عالی فضای مجازی واگذار کنند. به نظر می‌رسد که عده‌ای مصمم هستند تا این طرح را دنبال کنند.

غلامرضا ظریفیان معاون وزیر علوم در دولت اصلاحات در پاسخ به این سوال که با توجه به تصمیم جدید مجلس درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که از دستور کمیسیون ویژه خارج و به صحن بازگشت و اینکه پیش‌بینی شما درباره آینده طرح چه خواهد بود، گفت: اینکه در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد را نمی‌دانم اما دنیای مجازی مسئله‌ای است که تقریبا می‌شود گفت که هم عرض و همانند مسئله معیشت در جامعه ما بوده و حتی در جامعه جهانی هم اهمیت پیدا کرده است. اگر نگوییم هر لحظه اما افراد نسبت عمیق و روزانه‌ای با این عالم پیدا کرده‌اند. بنابراین این موضوع غیر از نقشی که این فضا در توسعه اقتصادی جامعه و معیشت مردم ما ایفا می‌کند، با مشکلات جدی رو به رو است.

 

وی تصریح کرد: فضای مجازی تقریبا از کودک سه ساله تا افراد سالخورده ۹۰ ساله را حساس و درگیر کرده است. وقتی چنین پدیده‌ای به این شکل وارد زندگی بشر از جمله جامعه ایرانی شده، نمی‌توان با یک کمیسیون و یک تصمیم عاجلانه رو به رو شد. با موضوعی که خود دولت هم به این طرح اشکالات جدی وارد کرده است، دیدیم که طیفی از افکار عمومی نسبت به این طرح حساسیت نشان دادند. اگر تصمیم نادرستی گرفته شود نفعی نخواهد داشت. چرا که تجربه نشان می‌دهد، با حذف فناوری‌های نوین، نیازهای جامعه و واکنش‌هایی که منجر به تصمیم غلط می‌شود، جامعه مسیرها و راه‌هایی را طی خواهد کرد تا بتواند از آن محدودیت‌ها عبور کند.

 

این فعالی سیاسی اصلاح‌طلب افزود: به جای تصمیم‌های غلط، ساده‌لوحانه و نگاه‌های بسته اگر این عرصه آسیب‌هایی دارد، آن را آموزش داده و مردم را در جریان قرار دهند. کما اینکه برای تصمیم‌گیری در این عرصه مردم را بسیار عمیق‌تر و ذی‌فهم‌تر از خود بدانند. بنابراین بسته به مضاری که هر پدیده و هر تکنولوژی می‌تواند داشته باشد، باید برای سنین مختلف هم قوانین تبیین شود. اگر این مسیر به قانون ناقص منجر شود، واکنش منفی را ایجاد خواهد کرد و کسانی که در این موضوع نیت خیر دارند، شاهد قاعده لج مردم نسبت به این پدیده خواهند بود و در قاعده لج جامعه دیگر به آن توصیه‌ها توجه نخواهند کرد و مواجه شدن با این موضوع را پیچیده و سخت‌تر خواهد کرد.

 

ظریفیان تاکید کرد: همین که این طرح از آن دایره بسته خارج و به کل مجلس واگذار شد، حکایت از این دارد، کسانی که در این زمینه درک درستی دارند، متوجه شدند که باید این موضوع را پخته‌تر مورد بررسی قرار دهند و در عین حال متوجه شدند که افکار عمومی به شدت نسبت به این طرح حساس بوده و اگر تصمیم درستی گرفته نشود، واکنش عمیق‌تری نسبت به آن خواهند داشت. باید این مسئله را بر بستر کارشناسی جدی گذاشته و از کارشناسان غیردولتی، نهادهای مدنی که دلسوز هستند، افکار عمومی، کارشناسان رسانه استفاده کرده و با رضایت کاربران و رعایت قواعدی که جنبه ملی دارند این کار را جلو ببرند. وگرنه این کار یا به نتیجه نخواهد رسید و اگر به نادرستی قاعده‌ای تصویب شود، کارآمدی و نتایج مثبتی در پی نخواهد داشت.

 

ظریفیان در پاسخ به این سوال که آیا شاهد طرح صیانت دیگری در مجلس خواهیم بود یا خیر گفت: این احتمال وجود دارد که شاهد طرح صیانت دیگری باشیم. زیرا این مسئله برای مسئولان مهم بوده و ممکن است آن را به شورای عالی فضای مجازی واگذار کنند. به نظر می‌رسد که عده‌ای مصمم هستند تا این طرح را دنبال کنند اما تجربه‌ای که در فرآیند این طرح به دست آمد و به اینجا رسید، نشان می‌دهد که این کار باید با عمق بیشتر، درک بیشتر و رد و بدل کردن ایده‌ها با جامعه صورت بگیرد. فضای مجازی با لحظات جامعه ما در ارتباط است و حتی رجوع به آن و استفاده کردن از آن ۲۴ ساعته شده است. به این شکل نیست به راحتی بشود درباره آن تصمیم گرفت بلکه باید از اجماع عمومی و اقناع اجتماعی برخوردار باشد تا بتواند به طرح خوب و کارآمد تبدیل شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا