جامعهرفاه و تامین اجتماعی

گرانی اینترنت در فاز مجادله/ درآمد شرکت‌ها ۳ برابر شده، باید اینترنت ارزان شود نه گران

خراسان نوشت: ارزان بودن اینترنت نسبت به دیگر کشورها و کم کاری در توسعه زیرساخت ۲ دلیل اصلی برای گران کردن اینترنت اعلام شده اما اظهارات یک مقام سابق و بررسی ها علامت سوال هایی را در مقابل آن قرار می دهد.

انتقادهای عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و همکارانش از کم‌کاری‌های دولت قبل در توسعه زیرساخت‌های اینترنت، بالاخره کار دستشان داد و پای یک موضوع تازه به گرانی اینترنت باز شد که علامت سوال جدی در مقابل معتبربودن دلایل مطرح شده برای گران کردن این نیاز اساسی مردم قرار داد.

در ماه‌های اخیر، کیفیت اینترنت روز به روز بدتر شد و حالا هم وزارت ارتباطات گران شدن تعرفه تا سقف مصوبات قبلی را قانونی دانسته است؛ هر چند که تلاش کرده‌اند با اصرار بر افزایش کیفیت و وعده اهدای چند گیگ اینترنت رایگان یا نیم‌بها، سرپوشی بر این گرانی بگذارند. در این مدت یکی از دفاعیات ثابت مسئولان وزارت ارتباطات در مقابل انتقادها، انداختن توپ به زمین دولت قبل بود و کم‌کاری آن‌ها در توسعه زیرساخت‌ها را از دلایل مهم کاهش کیفیت و توجیهی برای افزایش تعرفه‌ها اعلام کردند؛ موضعی که تکرار آن بالاخره سکوت مسئولان سابق را شکست.

درآمد شرکت ها ۳ برابر شده، باید اینترنت ارزان شود نه گران

«سجاد بنابی»، معاون وزیر سابق ارتباطات و نایب رئیس سابق شرکت ارتباطات زیرساخت، در پاسخ به این ادعاها، دست به توئیت شد و نوشت: «عزیزان موافق افزایش تعرفه، می‌خواهید اینترنت را گران کنید، بسم‌ا…؛ فرمان دست شما. اما انداختن مسئولیت بر گردن همکاران سابق، همواره با سکوت مواجه نمی‌شود». بنابی دلیل این دفاعیه را هم این طور شرح داد: «درآمد شرکت‌های اینترنت خانگی، از هرخط DSL، در سال۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۶ حداقل ۳ برابر شده. اینترنت با رشد مصرف، ارزان‌تر می‌شود نه گران‌تر».

واکنش ها به توئیت جنجالی

البته در واکنش به این اظهارنظر، برخی کاربران که از محتوای توئیت‌هایشان مشخص است حامی اپراتورها هستند، دلایلی را در رد ادعای بنابی منتشر کردند؛ از جمله: تفاوت درآمد با سود در کشوری با شرایط تورمی، چند برابر شدن هزینه‌ها، افزایش قیمت ارز و تاثیر آن بر قیمت خرید پهنای باند بین‌الملل و تجهیزات شبکه و…

از آن سو، مدافعان این موضع هم استدلال‌های خود را مطرح کردند، از جمله این توئیت که ادعا کرده است: «اپراتورها ۱۵ سال اینترنت را با تعرفه سه برابری به مردم فروختند و به فکر توسعه زیرساخت نبودند، حالا می‌گویند اگر گران نکنیم نمی‌توانیم شبکه را توسعه بدهیم!»

هزینه اینترنت ۸.۳ درصد درآمد ماهانه خانواده ها

اما یک ادعای دیگر موافقان گران‌شدن اینترنت، مقایسه قیمت آن با دیگر کشورهاست که به درستی هم نشان می‌دهد قیمت اینترنت ما نسبت به ۷۸ کشور دیگر ارزان‌تر است؛ اما این همه ماجرا نیست و باید محاسبه کرد که هزینه‌های اینترنت چه سهمی از درآمدهای مردم است. روزنامه دنیای اقتصاد این مقایسه را انجام داده و خروجی‌اش این شده است که هزینه اینترنت ما، به طور متوسط ۸.۳ درصد درآمد ماهانه هر خانواده است. در حالی که در کشوری مانند امارات با گران‌ترین تعرفه بین ۱۰۶ کشور مقایسه‌شده، هزینه اینترنت فقط ۲.۹ درصد درآمد خانواده‌هاست. جالب این‌که این هزینه در کشورهایی مانند آلمان، دانمارک، فرانسه، کره جنوبی، رومانی و روسیه زیر یک درصد درآمدهاست.

یک مسئول ارشد در دولت سابق در گفت و گو با خراسان: می خواهند گران کردن اینترنت را توجیه کنند

وزیر ارتباطات و رئیس رگولاتوری در مصاحبه‌های متعدد روزهای اخیر، دلایل خود را برای حمایت از درخواست اپراتورها و موافقت با افزایش تعرفه اینترنت مطرح کرده‌اند و البته تاکید داشته‌اند که باید با این افزایش تعرفه، کیفیت اینترنت هم بهتر شود، اما مسئولان ارشد در مسئولیت‌های مرتبط دولت سابق حرف دیگری دارند. یکی از آن‌ها که ترجیح می‌دهد نام اش در گزارش ما ذکر نشود، در این باره به خراسان می‌گوید: همکاران ما زحمات زیادی می‌کشند و در حال تلاش برای ارائه خدمات بهتر هستند؛ اما سوال این‌جاست که چطور در دولت قبل با افزایش شدید مصرف اینترنت به دلیل شیوع کرونا، با همین زیرساخت‌های موجود سرعت اینترنت مشکلی نداشت اما حالا که محدودیت‌های کرونا برداشته شده، مشکل سرعت داریم؟ او ادامه می‌دهد: «می‌گویند کیفیت اینترنت پایین آمده است و اگر گران نکنیم، کیفیت از این هم پایین‌تر خواهد آمد؛ اما مگر در دولت قبل در کنار مخالفت با گران شدن اینترنت، کیفیت ارتقا پیدا نکرد؟» حرف آخر او هم این است: «حرف‌ها و دلایلی که برخی دوستان برای گران کردن اینترنت می‌آورند، توجیه کردن ماجراست».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا