جامعهرفاه و تامین اجتماعی

۹ باور غلط پزشکی در بین مردم

ایسنا نوشت: برخی توصیه‌ها و نظرات پزشکی و بهداشتی در میان مردم رواج دارند که بخش زیادی از آنها نادرست هستند.

در این‌ مطلب به نقل از “دویچه وله” به برخی از این تلقیات و باورهای غلطِ ماندگار و دلایل نادرستی آنها اشاره شده است:

بوی بد دهان ناشی از معده است

این نظر که بوی بد دهان ناشی از بوی بد معده است، اشتباه است. دلیل اصلی بوی بد دهان، ناشی مشکلات در دهان، بینی، دندان‌ها و حلق است. این موضوع به عدم رعایت پاکیزگی دهان و دندان‌ها برمی‌گردد. به گفته پزشکان تنها در موارد بسیاری نادری بیمارهای معده می‌تواند دلیلی برای بوی بد دهان باشند.

مادران شیرده نمی‌توانند باردار شوند

این نظر که مادران شیرده نمی‌توانند باردار شوند، درست نیست. به لحاظ پزشکی زنان در دوران شیردهی میزان هورمون پرولاکتین آنان افزایش می‌یابد. این هورمون وظیفه شیرسازی در بدن مادر را دارد و تاحدودی از باروری تخمک‌ها جلوگیری می‌کند. بنابراین در دوران شیردهی امکان حاملگی زن کمتر است اما به این معنا نیست که زنان در دوران شیردهی اصلا نمی‌توانند حامله شوند.

واکسن آنفلوآنزا از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند

این نظر اشتباه است. این واکسن تنها مانع رشد ویروس‌های معینی در بدن می‌شود و قادر به جلوگیری از انواع مختلف سرماخوردگی نیست. شمار ویروس‌ها و ناقلان این بیماری حدود ۲۰۰ مورد است که سرماخوردگی‌هایی شبیه آنفلوآنزا را سبب می‌شوند.

کودکان نباید به هیچ‌وجه روی زمین‌های کثیف بازی کنند

این گفته به نظر کارشناسان درست نیست. به گفته متخصصان، کودکان باید از دوران نوزادی با آلودگی‌ها و بیماری‌ها مواجه شوند تا سیستم ایمنی بدنشان تقویت شود. البته میزان آلودگی و نوع بیماری باید در حد معمول و متعارف باشد. سیستم دفاعی کودکان از طریق این تمرین‌ها در آینده مقاومت بیشتری در برابر آلرژی‌ها و آسم نشان می‌دهد.

سرخک خطرناک نیست

این نظر نادرست است. سرخک بیماری خطرناکی است که می‌تواند عارضه‌های مهمی را در پی داشته باشد. برای مثال سرخک می‌تواند سبب عفونت در مغز شود. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که کودکان حتما در مقابل بیماری سرخک واکسینه شوند.

برای جلوگیری از خونریزی بینی، باید سر را بالا نگاه داشت

این توصیه اشتباه است. در زمان خونریزی بینی باید سر را پایین نگاه داشت تا خون از بینی جاری شود. در غیر این صورت امکان دارد که خون وارد معده شود و حالت تهوع ایجاد کند.

شپش سر ناشی از عدم رعایت بهداشت است

این نظر صحیح نیست. بر خلاف نظر رایج، شپش سر تنها ناشی از نادیده گرفتن امور بهداشتی نیست. به‌طور معمول شپش سر مستقیما از مو به مو سرایت می‌کند و ربطی به میزان پاکیزی مو یا سر ندارد.

زخم‌ها بدون چسب‌زخم، بهتر و زودتر درمان می‌شوند

این درکی نادرست است. چسب‌زخم سبب درمان بهتر جراحت می‌شود. چسب‌زخم محل زخم را مرطوب نگاه می‌دارد و از خشک‌شدن و به جای ماندن ناخوشایند اثر زخم بر پوست نیز جلوگیری می‌کند.

واکسیناسیون به مدت چند سال از بیماری آنفلوآنزا جلوگیری می‌کند

این نظر نیز درست نیست. هر سال ما شاهد ویروس‌های جدیدی هستیم که سبب گونه‌های مختلف بیماری آنفلوآنزا می‌شوند و به همین دلیل نیز واکسیناسیون باید هر ساله تجدید شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا