چندرسانه‌ای

آمریکا: ایران فعالیتی در راستای طراحی و تولید سلاح هسته‌ای انجام نمی‌دهد

ایسنا نوشت: وزارت امور خارجه آمریکا در یک گزارش سالانه موسوم به «پایبندی به توافقات کنترل تسلیحاتی و منع اشاعه» با مطرح کردن ادعاهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران و تعامل آن با آژانس بین‌المللی انژری اتمی، مطرح کرد که ایران در حال حاضر فعالیتی در راستای طراحی و تولید سلاح هسته‌ای انجام نمی‌دهد.

وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار گزارش سالانه «پایبندی به توافقات کنترل تسلیحاتی و منع اشاعه» به برنامه هسته‌ای ایران پرداخته و نوشت: در طول مدت ارائه گزارش سال ۲۰۲۱، ایران همچنان در حال توسعه فعالیت‌هایش در زمینه غنی‌سازی اورانیوم، از جمله راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیش‌رفته و [افزایش] ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌اش بوده است که این موارد عوامل مهمی در [تعیین] مدت زمانی بوده‌اند که طبق ارزیابی ما برای تولید مواد شکافت‌پذیر کافی جهت تولید یک سلاح یا تجهیزات هسته‌ای در صورت تصمیم ایران برای دنبال کردن هدف [ساخت] تسلیحات هسته‌ای نیاز است.

با این وجود، وزارت امور خارجه آمریکا اذعان کرد: ارزیابی آمریکا همچنان این است که ایران در حال حاضر هیچ فعالیت هسته‌ای مهمی که برای تولید سلاح هسته‌ای نیاز است، انجام نمی‌دهد. اگر ایران قرار باشد یک سلاح هسته‌ای بسازد یا به آن دست بیابد، چنین اقداماتی ناقض تعهدات آن تحت بند دوم معاهده ان‌پی‌تی[NPT] خواهد بود.

وزارت امور خارجه این کشور در ادامه این گزارش مدعی شد: آمریکا طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره [اجرای] توافقنامه پادمانی جامع ایران(CSA) و پروتکل الحاقی(AP)، به این جمع بندی رسیده است که نگرانی‌های جدی در زمینه احتمال وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران هنوز در پایان مدت زمان ارائه گزارش، پابرجا باقی مانده‌اند. عدم همکاری کامل ایران با تحقیقات پادمانی ادامه‌دار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باعث ایجاد نگرانی درباره پایبندی ایران به تعهداتش در پذیرش پادمان‌ها تحت بند سوم معاهده ان‌پی‌تی می‌شود.

آمریکا در این گزارش باری دیگر اذعان کرد: ارزیابی آمریکا همچنان این است که ایران در حال حاضر هیچ فعالیت مهمی مرتبط با طراحی یا تولید یک سلاح هسته‌ای انجام نمی‌دهد. اگر ایران بخواهد یک سلاح هسته‌ای بسازد یا به دست بیاورد، چنین اقدامی ناقض تعهداتش تحت بند دوم معاهده ان‌پی‌تی خواهد بود.

در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا ادعا شده است: فعالیت‌های آژانس در زمینه راستی‌آزمایی و نظارت از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، در نتیجه تصمیم ایران برای متوقف کردن اجرای فعالیت‌های فراتر از ملزومات توافقنامه پادمانی جامع ایران، از جمله اجرای پروتکل الحاقی، به طور جدی تضعیف شده است.

وزارت خارجه آمریکا سپس نوشت: آمریکا به مسدود کردن هر گونه مسیر ایران به سمت یک سلاح هسته‌ای تعهد دارد و با شورای حکام آژانس همکاری خواهد کرد تا حمایت لازم را از آژانس برای حل‌وفصل مسائل باقی مانده به عمل بیاورد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: آمریکا به دنبال راهکار دیپلماتیکی جامع برای [پایان بخشیدن به ] نگرانی‌ها پیرامون برنامه هسته‌ای ایران است، راهکاری که باید مبتنی بر راستی‌آزمایی موثر باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا در پایان این گزارش درباره برنامه هسته‌ای آن به پیوستن دولت جو بایدن به مذاکرات وین از آوریل ۲۰۲۱ در همکاری شرکایش در گروه ۱+۵ به عنوان «روندی دیپلماتیک با هدف بازگشتی دوجانبه به اجرای کامل برجام[توافق هسته‌ای]» اشاره کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا