جامعهرفاه و تامین اجتماعی

۳۸ هزار میلیارد تومان اعتبار رتبه بندی معلمان برای ۱۸ ماه

وزیر آموزش و پرورش گفت: اعتبار رتبه بندی معلمان ۳۸ هزار میلیارد تومان برای ۸۵۰ هزار فرهنگی و برای ۱۸ ماه خواهد بود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش با تبریک هفته بزرگداشت مقام معلم و گرامیداشت یاد و خاطره علامه استاد مطهری و ۴۹۰۰ شهید معلم گفت:: رتبه بندی در سند تحول مصوب سال ۱۳۹۰ آمده بود و در سال ۱۳۹۲ آئین‌نامه آن نوشته شده بود که در آن موقع لایحه آن رد شد و از آن موقع به بعد تقریباً این موضوع مسکوت مانده بود و در دولت سیزدهم این آئین‌نامه را مجدداً در دستور کار قرار گرفت. منابع پایداری در دولت قبل برای رتبه بندی در نظر نگرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم منابع پایداری برای آن در نظر گرفته شد. آئین‌نامه اجرایی رتبه بندی اولین آئین‌نامه‌ای است که از سوی وزارت آموزش و پرورش به اشتراک گذاشته شده است تا معلمان نظرات خود را مطرح کنند و همین به اشتراک گذاشتن باعث می‌شود تا برخی نقص‌های آن رفع شود.

وی ادامه داد: رتبه بندی در زمان مقرر انجام خواهد شد و پیش از نوبت خود در کمیسیون‌های دولت در حال بررسی است که این کار به دلیل دستور رئیس جمهور صورت گرفته است و اجرای آن از اول مهرماه ۱۴۰۰ خواهد بود. اعتبار رتبه بندی معلمان ۳۸ هزار میلیارد تومان برای ۸۵۰ هزار فرهنگی و برای ۱۸ ماه خواهد بود.

نوری در مورد کمبود منابع انسانی آموزش و پرورش و کمبود معلم اظهار کرد: در حال حاضر ۹۷۰ هزار فرهنگی شاغل و ۹۷۰ هزار فرهنگی بازنشسته داریم و به این ارقام باید معلمان مدارس غیردولتی و آموزشگاه‌های آزاد و کارکنان سازمان تعلیم و تربیت کودک که تربیت هفت میلیون کودک را برعهده دارند، اضافه کرد.

وی ادامه داد: برای تأمین نیروی انسانی آموزش و پرورش، رشد جمعیت یکی از این عناصر مهم است که در حال حاضر ۴۰۰ هزار نفر به جمعیت دانش آموزی برخی مناطق اضافه می‌شود و به همین علت برخی مدارس و مناطق دارای تراکم جمعیتی هستند. در حال حاضر صد هزار کلاس بالای ۳۱ نفر داریم و در مناطق حاشیه کرج و زاهدان تراکم جمعیتی بالایی در کلاس‌های درس داریم. بنابراین باید روند رشد جمعیت و مهاجرت از قبل پیش بینی شود. همچنین برخی استان‌های ما روند رشد جمعیت بیشتری نسبت به متوسط کشوری دارند.

نوری افزود: معلمان بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری باید در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی تربیت شوند. در سال‌های گذشته به طور میانگین ۴۰ هزار نفر بازنشسته داشتیم، اما ورودی مراکز تربیت معلم ۱۵ هزار نفر بوده است، به همین دلیل کسری نیروی انسانی داشتیم که تأمین کسری معلمان از طریق حق التدریس، سرباز معلم، نهضت سواد آموزی، نیروهای خرید خدمات و بازنشستگان جبران شدند و بخش عمده دیگری است از طریق اضافه تدریس معلمان جبران شد.

عضو کابینه دولت مردمی با اشاره به اینکه دانشگاه فرهنگیان نیروی انسانی کافی و فضای مناسبی ندارد، گفت: در جلسه شورای سنجش مطرح شد تا پذیرش دانشجو معلمان دو برابر شود و به ۵۰ هزار نفر ارتقا پیدا کند. با تمهیدات پیش بینی شده بیست هزار نفر به ظرفیت دانشگاه فرهنگیان افزوده‌ایم. همچنین درخواست عضو هیئت علمی برای دانشگاه فرهنگیان ارائه داده‌ایم که از طریق مختلف اعضای هیئت علمی جذب خواهند شد.

وزیر آموزش و پرورش در مورد چشم اندازی که تربیت معلم در دانشگاه‌های آموزش و پرورش با نیاز هرساله معلم برابر خواهد شد، اظهار کرد: معلمان به عنوان نیروی اصلی آموزش و پرورش در کلاس‌های درس هستند و نیروهای کیفیت بخشی برای مدارس مانند مربیان پرورشی و تربیت بدنی و بهداشت در مدارس نیاز داریم. تا سال ۱۴۰۵ افزایش جمعیت دانش آموزی داریم و از آن سال به بعد با کاهش جمعیت دانش آموزی مواجه خواهیم بود لذا باید در برنامه‌ریزی نیروی انسانی به گونه‌ای عمل کنیم که در سال‌های آینده با مازاد نیرو مواجه نشویم و طی دو سال آینده با افزایش استخدام‌ها که انجام خواهیم داده می‌توانیم از چالشی که با آن مواجه هستیم عبور کنیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به اهمیت توجه به کتاب‌های درسی اظهار کرد: انتظاری که همه از آموزش و پرورش دارند این است که همه خواسته‌های آنان وارد کتاب‌های درسی شود. در کتب درسی چارچوب‌های کلی مشخص می‌شود تا متربی به اهداف ساحت‌های شش‌گانه تربیتی برسد، اما کتاب درسی تنها مرجع یادگیری نیست و در کنار آن‌ها بسته‌های یادگیری و کتاب‌های مکمل وجود دارند که دانش آموزان از آن استفاده می‌کنند. بنابراین محتوای واحد و فضای واحد باید برداشته شود و به محتوای چندگانه و فضاهای یادگیری متعددی نیاز داریم. کتاب‌های درسی بر اساس سند تحول تغییرات اساسی داشته‌اند اما در برخی موارد باید اصلاحاتی در آن انجام گیرد، مانند شعار سالی که مقام معظم رهبری فرموده‌اند و دانش بنیان شدن قطعاً از آموزش و پرورش خواهد بود و بر این اساس محتوای کتاب‌های درسی باید تغییر نمایند.

عضو کابینه دولت مردمی در مورد به روز شدن کتاب‌های درسی اظهار کرد: کتاب درسی به عنوان محتوای اصلی هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود و رمزینه‌ها برای به روز شدن کتاب‌های درسی در آن گنجانده شده است. برای توزیع کتاب‌های درسی مجموعه‌هایی که توزیع این کتاب‌ها را انجام می‌دهند از آنها خواسته شده تا با ما همکاری کنند و بازیافت کتاب‌های درسی برای استفاده بهینه آنها در برنامه‌های ما وجود دارد.

افزایش جمعیت ۳ میلیونی دانش آموزی طی یک دهه

وزیر آموزش و پرورش گفت: معماری مدارس باید متناسب با بوم باشد و عناصر فرهنگی آن جامعه در مدارس وجود داشته باشد و این عناصر فرهنگی دانش بنیان شوند به طوری که در یزد کاه‌گل قدیمی با عناصر نانو به کاه‌گل ضد آب تبدیل می‌شوند. کمبود مدارس به دلایل متعددی اتفاق افتاده است که یکی از دلایل آن افزایش ۳ میلیونی جمعیت دانش آموزی در دهه گذشته بوده است، که به تنهایی نمی‌توانیم این مشکل را رفع کنیم و در حوزه مدرسه‌سازی خیرین کمک جدید به ما کرده‌اند. باید بناهای نیمه کاره مدارس برای آن اعتبار گذاشته شود و مدارس نیمه کار سریع‌تر تکمیل شود و به بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای رفع مشکلات فضاهای آموزشی نیاز داریم. هشت هزار مدرسه کانکسی و سنگ خشک چین داریم که خیرین و ستاد اجرایی فرمان امام تعهد کرده‌اند که ظرف سه سال این مدارس را برچیند، اما برخی مدارس مانند مدارس عشایری به دلیل تغییر محل سکونت آنها نمی‌توانند مدرسه ثابت باشد.

نوری با اشاره به اجرای سند تحول در آموزش و پرورش گفت: در دوره‌های گذشته زیرنظام‌های سند تحول با تأخیر نوشته شده است و نقشه راهی برای سند نوشته شده است که این نقشه راه به مدرسه نمی‌رسید و همچنین به دنبال آن بودند که بخش‌های مختلفی از سند را اجرایی کنند. در حال حاضر برنامه اجرایی سند به صورت شاخص‌مند و قابل سنجش در حال آماده شدن است و قرارگاهی برای اجرایی شدن سند تحول در حال راه اندازی است که با این اتفاقات اجرایی شدن سند تحول اتفاق خواهد افتاد و باید شتاب رسیدن سند تحول به مدرسه را افزایش دهیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا