جامعهرفاه و تامین اجتماعی

نماینده مجلس : دولت از مجلس مشورت نگرفت / نمایندگان از رقم جدید یارانه‌ها بی‌اطلاع بودند

ایلنا نوشت: رحیمی نماینده مردم سقز و بانه گفت: زمان حذف ارز ۴۲۰۰ به ما گفتند قرار است قیمت‌ها مطابق با شهریور ۱۴۰۰ نرخ‌گذاری شود. ما منتظر اقدامات دولت هستیم اما زیاد به آن خوشبین نیستیم چون با توجه به موجی که راه افتاده است، مشکلات زیادی پیش خواهد آمد.

بهزاد رحیمی نماینده مردم سقز و بانه در پاسخ به این سوال آیا افزایش رقم یارانه‌ها به چهارصد هزار تومان باعث بهبود وضعیت معیشتی مردم خواهد شد گفت: این طرح تازه شروع شده است. در زمان حذف ارز ۴۲۰۰ به ما گفتند قرار است قیمت‌ها مطابق با شهریور ۱۴۰۰ نرخ‌گذاری شود. ما منتظر اقدامات دولت هستیم اما زیاد به آن خوشبین نیستیم چون با توجه به موجی که راه افتاده است، مشکلات زیادی پیش خواهد آمد.

وی درباره اینکه چرا فکر می‌کنید مشکلات زیادی پیش رو خواهد بود، گفت: بعید و سخت است دولت بتواند قیمت‌ها را به تاریخ مصوب برگرداند. مشکلاتی در سطح جهانی مواد غذایی به وجود آمده است. اما قول‌هایی دادند و اقداماتی تعریف کردند که ما را خوشبین کرده است. چون به هر حال باید از این مرحله عبور کرد.

رحیمی در پاسخ به این سوال که آیا این طرح سنجیده است، گفت: اگر یارانه‌ای که برای اقلام در نظر گرفته شده، واقعا به شکل مستقیم به دست مصرف‌کننده برسد می‌تواند هزینه‌های مردم را جبران کرده و طرح سنجیده‌ای باشد.

این نماینده پیشین همچنین در پاسخ به این سوال که آیا رقم پرداختی مناسب است یا باید بیشتر شود، گفت: رقم چهارصد هزار تومان رقم زیادی نیست و باید بیشتر باشد. چرا که بحث نان در این رقم مطرح نیست و به نهاده‌های دامی و محصولات گوشتی، مرغ و تخم‌مرغ مربوط است. اگر همانطور که قول داده‌اند این کار انجام شود، نقدینگی بر قیمت نان و دو اقلام دیگر اثر نگذارد شاید به مردم کمک کند.

وی درباره اینکه آیا این پرداخت یارانه با این رقم در ادامه باعث رشد نقدینگی و تورم می‌شود یا خیر، گفت: این اشکال وارد است. اما چون این رقم مستقیم به حساب سرپرست خانواده ریخته می‌شود می‌تواند در چرخه تولید و بازتولید اثر بگذارد. اما پرداخت یارانه همیشه آسیب‌زا خواهد بود.

نماینده مردم سقز و بانه درباره اینکه آیا با اجرای این طرح موافق بود یا خیر، گفت: واقعیت آن است که دولت از ما در این زمینه مشورت نگرفت. مجلس کاملا از رقم یارانه جدید بی‌اطلاع بود و البته مسئولان باید در کمیسیون‌ها و در صحن حاضر باشند و درباره این موضوع توضیح دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا