چندرسانه‌ای

جورج سوروس: حمله روسیه به اوکراین آغازگر جنگ جهانی سوم است

ایسنا نوشت: جورج سوروس، میلیاردر لیبرال معتقد است حمله روسیه به اوکراین می‌تواند “آغازگر جنگ جهانی سوم” باشد و “حتی تمدن هم ممکن است از آن جان سالم به در نبرد”.

به گزارش وب‌سایت روزنامه ایندیپندنت، جورج سوروس ۹۱ ساله، میلیاردر مجارستانی الاصل آمریکایی، در مجمع جهانی اقتصاد “داووس” گفت: «بهترین راهکار برای جوامع غربی جهت حفظ جامعه‌ای آزاد، شکست نیروهای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است.»

وی طی این سخنرانی با اشاره به شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین و ولادیمیر پوتین مدعی شد که رژیم‌های سرکوبگر “در حال صعود” و جوامع باز “در حال محاصره” هستند.

جورج سوروس همچنین به کشورهای اتحادیه اروپا که به دلیل اتکای بیش از اندازه به انرژی روسیه با انتقاداتی مواجه شده‌اند، هشدار داد که پوتین می‌تواند عرضه گاز طبیعی را که در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از نیاز اروپا را تشکیل می‌دهد، قطع کند.

وی درخصوص حمله روسیه به اوکراین ادعا کرد: « این حمله می‌تواند آغازگر جنگ جهانی سوم” باشد و “حتی تمدن هم ممکن است از آن جان سالم به در نبرد.»

سوروس افزود: «فکر می‌کنم در حال حاضر پوتین متوجه شده که حمله روسیه به اوکراین یک اشتباه بوده است. اما آتش‌بس دست نیافتی است زیرا پوتین قابل اعتماد نیست. هر چقدر که او ضعیف‌تر می‌شود، وضعیت او غیرقابل پیش‌بینی‌تر می‌شود.»

جورج سورس گفت: حمله روسیه به اوکراین ناگهانی رخ نداد. جهان به طور فزاینده‌ای درگیری دو سیستم حکومتی مختلف و متضاد است؛ جامعه باز و جامعه بسته. امروزه چین و روسیه “بزرگترین تهدید برای جامعه باز” محسوب می‌شوند.

وی درخصوص استراتژی چین و کنترل کووید-19 در این کشور گفت: «رئیس‌جمهوری چین رازی را پنهان کرده و او در این خصوص مقصر است. شی هرگز به مردم چین نگفته واکسنی که برای ویروس کرونا دریافت کرده‌اند، صرفا مناسب سویه منتشر شده در ووهان بوده است و این واکسن ایمنی بسیار کمی در برابر سایر گونه‌ها ایجاد می‌کند.»

سورس افزود: قرنطینه چین جهت کنترل شیوع این پاندمی، باعث سقوط اقتصاد این کشور شده اما رئیس‌جمهوری چین حاضر نیست بپذیرد که رویه او درخصوص کنترل این بیماری اشتباه بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا