جامعهرفاه و تامین اجتماعی

روایت متفاوت روزنامه فرهیختگان از ضارب خانم آمر به معروف در شیراز: مردضارب محکوم شد اما مقصر اصلی همان خانم بود که هم ناسزا گفت هم حمله فیزیکی کرد

فرهیختگان نوشت:چند هفته قبل، ماجرا از انتشار یک فیلم در نارنجستان قوام شیراز آغاز شد. ظاهرا خانم آمر به معروف پس از تذکر لسانی برای رعایت حجاب به یک زن توسط مردی که همراه آن زن است، مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و از این ضرب و شتم صورت‌گرفته هم فیلمی در فضای مجازی منتشر می‌شود.

پس از انتشار فیلم و ایجاد التهاب در میان افکار عمومی و فضای مجازی، متهمان با دستور دادستان بازداشت و پرونده تشکیل شده به شعبه ‌ویژه برای رسیدگی سریع ارجاع شدند.

پس از رسیدگی، رای بدوی مبنی‌بر محکومیت ضارب به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری، ۲ سال تبعید و در مجموع ۵۰۰ میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس به لحاظ توهین، ضرب و جرح و ایجاد مزاحمت برای بانوی آمر به معروف صادر شده است که این رای قابلیت تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدید نظر استان فارس را دارد. سه متهم دیگر پرونده به جزای نقدی به‌لحاظ عدم رعایت حجاب شرعی و ممانعت از اجرای امر به معروف و توهین به شاکیه محکوم شدند و مدیر مجموعه نارنجستان نیز به ۲ سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد که محکومیت مدیر مجموعه به مدت ۲ سال تعلیق شده است.

فیلم دوربین‌های مداربسته نارنجستان را منتشر کنید
روایت منتشر شده در فضای مجازی و رسانه‌ها، اما تنها یک سمت از ماجراست. براساس گفته‌های خبرنگار محلی شهرستان شیراز ظاهرا داستان از این قرار است که خانواده‌ای زاهدانی که برای مسافرت به شیراز رفته‌اند، برای بازدید از باغ نارنجستان قوام وارد باغ می‌شوند و طبق فیلم دوربین‌های مداربسته نارنجستان قوام، خانم حجاب دارد. پس از ورود به باغ نارنجستان، روسری خانم کمی عقب می‌رود اما به‌طور کامل از سرش نمی‌افتد. خانم چادری حاضر در باغ نارنجستان، چندباری برای رعایت حجاب کامل به آن خانواده تذکر می‌دهد. بار آخر خانم چادری با لحن بدی مجددا تذکر خود را برای رعایت پوشش تکرار می‌کند. خانواده طرف مقابل باز هم به شیوه‌ای خانم چادری را دست به سر می‌کنند. بار آخر اما خانم چادری خودش برای پوشاندن روسری آن خانم، اقدام می‌کند. همین که می‌خواهد این کار را انجام دهد، میان خانم چادری و خانم طرف مقابل درگیری پیش می‌آید. خانم چادری به خانم طرف مقابلش مشت می‌زند و خانم طرف مقابل پرت می‌شود. در این بین خانم چادری فحاشی نیز می‌کند. همسر آن خانم در این صحنه، جلو می‌آید که خانم چادری مجددا به همسر آن خانم هم فحش می‌دهد و ضربه می‌زند. در اینجا بود که مرد پس از عصبانی شدن، با خانم چادری درگیر می‌شود و فیلم آن منتشر می‌شود.

آنچه که محل ایراد فعالان رسانه‌ای شیراز است، این مدل رفتارها به نام امر به معروف است که از باب شدنش در شیراز واهمه دارند؛ چراکه این امر چیزی به جز ایجاد دو دستگی میان مردم نخواهد بود. در حال حاضر مطالبه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای شیراز این است که برای جلوگیری از از ضایع شدن حق این خانواده زاهدانی که از قضا میهمان شیرازی‌ها بودند، فیلم‌های دوربین مداربسته مجموعه نارنجستان قوام منتشر شود تا در این بین ابهامات به وجود آمده نیز شفاف شوند. بی‌شک انتشار اصل فیلم‌ دوربین‌های مداربسته نارنجستان قوام، در روشن شدن حقیقت کمک خواهند کرد و اگر در این بین اشتباه و خطایی از خانم آمر به معروف صورت گرفته، دیگر کسی با نام و عنوان امر به معروف، به هموطن خود بی‌احترامی و توهین نخواهد کرد.

آسمان فارس یا تهران چه فرقی می‌کند؟
جو به وجود آمده در فضای مجازی این روزها تماما به نفع خانم چادری بود. از انتشار فیلم روضه روی صحنه کتک خوردن آن خانم گرفته تا ایراد گرفتن به افرادی که در این بین سکوت کرده‌اند. از شهریور 1401 و فوت مهسا امینی، التهاب بسیاری را پشت سر گذاشتیم که دقیقا محوریت‌شان زنان و حجاب بود. در این بین امری که خودمان به‌عنوان هموطن و یک ملت واحد فراموش کردیم؛ دامن‌زدن‌ها به اتفاقات بود. خواه یا ناخواه چنین اتفاقاتی، دو دستگی‌ها و شکاف‌های اجتماعی بسیاری را در پی خواهد داشت و گروه‌های مختلفی را در فضای عمومی روبه‌روی هم قرار خواهد داد. هیچکس منکر لزوم رعایت حجاب به‌عنوان یک واجب شرعی و صدالبته قانون کشور اسلامی نیست اما اگر رفتارهای پرخاشگرانه با نام و عنوان امر به معروف باب شود و از آنسو افراد هم برای دفاع از خودشان وارد درگیری فیزیکی یا کلامی شوند، چه بر سر جامعه ما خواهد آمد؟ آیا چنین رفتارهای هیجانی، نتیجه‌ای به‌جز دودستگی و شکافی عمیق بین اقشار جامعه با عقاید مختلف خواهد داشت؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا