جامعهمحیط زیست

تماشای حرکت هولناک بزرگترین کوه یخ جهان با ماهواره‌/ عکس

بزرگ‌ترین کوه یخ جهان در حال حرکت به فراسوی آب‌های قطب جنوب است و ماهواره‌ها حرکت آن را از فضا ردیابی می‌کنند.

کوه یخی که A۲۳a نام دارد، پس از بیش از سه دهه سکون، شکسته شده و در حال عبور از قطب جنوب است. مجله اسمیتسونیان گزارش داد که تصاویر ماهواره‌ای اخیر نشان می‌دهد که کوه یخ با وزنی نزدیک به یک تریلیون تن، هر روز با سرعت سه مایل در حال حرکت است که به کمک بادهای قوی و جریان‌های اقیانوسی کمک می‌کند. ماموریت کوپرنیک سنتینل-۱ آژانس فضایی اروپا از نزدیک حرکت A۲۳a را ردیابی کرده است. کوپرنیکEU در پستی در X چهار تصویر ماهواره‌ای جداگانه را به اشتراک گذاشت که موقعیت تغییر کوه یخ را در ماه گذشته مقایسه می‌کند. این تصاویر در ۱۹ و ۳۱ اکتبر و ۱۲ و ۲۴ نوامبر توسط ماهواره سنتینل-۱A گرفته شده است.

 

تماشای حرکت هولناک بزرگترین کوه یخ جهان با ماهواره‌/ عکس

کوه یخ، A۲۳a، در حال حرکت است. این کوه یخ با مساحتی در حدود ۱۵۰۰ مایل مربع یعنی چیزی حدود ۴۰۰۰ کیلومتر مربع، تقریباً سه برابر شهر نیویورک و بیش از دو برابر بزرگتر از لندن بزرگ است. در حالی که در سال ۱۹۸۶ از قفسه یخی Filchner قطب جنوب جدا شد، به کف اقیانوس در دریای Weddell گیر کرد، جایی که برای ۳۷ سال گذشته ثابت مانده بود. در حالی که محققان رویداد خاصی را شناسایی نکرده‌اند که باعث رانش شود، اعتقاد بر این است که کوه یخ ممکن است با گذشت زمان نازک شده باشد، و شناوری بیشتری ایجاد کرده است که به آن اجازه می‌دهد از کف اقیانوس بلند شود و پس از آن بادهای قوی و جریان‌های اقیانوسی ایجاد می‌شود. فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی همچنین توانسته‌اند حرکت کوه یخ را به خارج از دریای ودل که بخشی از اقیانوس جنوبی بین قطب جنوب و آمریکای جنوبی است، ردیابی کنند. اکسپدیشن ۷۰ نمایی از A۲۳a را به اشتراک گذاشت که در ۲۱ نوامبر از آزمایشگاه مداری گرفته شده بود.

محققان برای اولین بار متوجه حرکت مجدد A۲۳a در سال ۲۰۲۰ شدند. با این حال، کوه یخ در ماه های اخیر با سرعت بیشتری حرکت کرده است. اکنون که به بالای قطب جنوب رسیده است، انتظار می‌رود که کوه یخ در امتداد جریان قطبی قطب جنوب به سمت شرق حرکت کند، که آن را به سمت اقیانوس اطلس جنوبی در مسیری به نام «کوچه کوه یخ» خواهد برد.

تماشای حرکت هولناک بزرگترین کوه یخ جهان با ماهواره‌/ عکس

حرکت کوه یخ نگرانی‌هایی را در مورد حیات وحش ایجاد کرده است، زیرا می‌تواند باعث اختلال در زندگی فوک‌ها، پنگوئن‌ها و سایر پرندگان دریایی شود که در آب‌های اطراف زاد و ولد می‌کنند و به خوردن علوفه می‌پردازند. بنابراین، دانشمندان و ماهواره‌ها همچنان کوه یخ را از نزدیک دنبال خواهند کرد.

منبع: space

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا