اقتصاد

ارز مورد نیاز خرید واکسن کرونا از محل مطالبات عراق پرداخت می‌شود

“رضا اردکانیان” روز یکشنبه در حاشیه دیدار با «ماجد مهدی حنتوش» وزیر برق جمهوری عراق در محل وزارت نیرو در جمع خبرنگاران افزود: براساس دستور رییس جمهوری از یک ماه پیش مقرر شده بود ارز مورد نیاز خرید واکسن از نقاط مختلف جهان تامین شود.

وی با بیان اینکه خرید واکسن طبق نظر وزارت بهداشت، از منابع مختلف انجام خواهد شد، افزود: بر اساس قرارداد بین ایران و روسیه، بخشی از طلب ما از عراق، صرف خرید واکسن‌های روسی می‌شود.

وزیر نیرو اضافه کرد: سفر وزیر برق عراق بیشتر برای تنظیم مطالبات ریالی وزارتخانه‌های نفت و نیرو انجام شده است

وزیر نیرو با اشاره به جزییات دیدار با وزیر برق عراق، گفت: جلسه خیلی خوبی با وزیر برق جمهوری عراق برگزارشد، وی روز گذشته به تهران سفر کرده و دیدارهایی با وزیر نفت انجام داد و امروز نیز جلسه ها و بازدیدهایی با بخش برق و گاز کشورمان دارد.

اردکانیان ادامه داد: کمیسیون مشترک همکاری های ایران و عراق سال گذشته در تهران برگزار شد و از طرف ایران، وزیر نیرو و از سوی عراق، وزیرتجارت در این کمیسیون حضور دارند.

وی با بیان اینکه همکاری‌های برق دو کشور از مدت ها قبل در حال انجام است، افزود: این سفر عمدتا برای تنظیم ترتیبات مالی برای پرداخت بدهی های عراق به شرکت ملی گاز ایران و مقداری هم به شرکت توانیر بوده و هماهنگی خوبی نیز با وزیر نفت انجام شده است که اطلاع خواهند داد.

وزیر نیرو با اشاره به پرداخت پول خرید واکسن از محل مطالبات از عراق، گفت: شرایط این اقدام باید در تهران، بغداد و مسکو انجام می شد که همه ترتیبات قراردادی مهیا شده و انتظار ما این است که نخستین پرداخت ها در همین روزها انجام شود.

اردکانیان خاطر نشان کرد: قراردادهای جاری شامل دو قرارداد دو میلیون دوز و 60 میلیون دوزی است که تلاش می کنیم مسایل مالی‌شان به موقع حل شود.

وی خاطرنشان کرد: تلاش می‌شود با اختصاص این پرداخت‌ها هیچ وقفه و اختلالی در روند واردات واکسن‌های مورد تایید وزارت بهداشت رخ ندهد.

اردکانیان ادامه داد: علاوه بر تامین واکسن از مسکو، مسیرهای دیگری هم در حال انجام است، اما مانند هر کار دیگری، نیاز به زمان دارد تا همه چیز آماده شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا