اخبار آینده خبراقتصاد

پیش‌نویس طرح تحول و برنامه ملی هویت دیجیتال

سند «پیش‌نویس طرح تحول و برنامه ملی هویت دیجیتال» از سوی وزیر ارتباطات به شورای عالی فضای مجازی ارسال شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، پیرو مصوبه جلسه پنجاه ‌و نهم شورای عالی فضای مجازی در تاریخ 9/6/1398 مبنی بر تکلیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تدوین پیش‌نویس طرح تحول و برنامه ملی هویت فضای مجازی به‌منظور ارائه به مرکز کلی فضای مجازی برای تنظیم و ابلاغ، سند «پیش‌نویس طرح تحول و برنامه ملی هویت دیجیتال» از سوی محمد جواد آذری جهری، وزیر ارتباطات به شورای عالی فضای مجازی ارسال شد.

فقدان قوانین و ساز و کار رگولاتوری برای هویت دیجیتال و احراز هویت در فضای مجازی، مشکلات بسیاری را برای مردم و کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک و بانکداری الکترونیک ایجاد کرده است. به‌ویژه با شیوع گسترده ویروس کرونا، اهمیت بررسی و رفع مشکلات یاد شده ضرورت بیشتری می‌یابد.

به همین منظور، سند «پیش‌نویس طرح تحول و برنامه ملی هویت دیجیتال» با مشارکت چشم‌گیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و مدیریت راهبردی دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و با همفکری جمعی از صاحب‌نظران و متخصصان حوزۀ فاوا تدوین شده است.

این طرح پس از مطالعات گسترده بین‌المللی و انجام مطالعه تطبیقی روی بیش از 30 نمونه موفق جهانی و بحث و بررسی با خبرگان صنفی، متشکل از 70 شرکت متخصص در زمینه احراز هویت، تدوین شده است.

از محورهای اصلی این سند می‌توان به تعاریف پایه، نگاشت نهادی، ابزارهای قابل پذیرش، موارد کاربرد هویت دیجیتال در صنایع مختلف، ریسک های هویت دیجیتال، معماری کلان و مدیریت هویت و دسترسی، مدل‌های کسب و کاری، هویت دیجیتال مبتنی بر زنجیره بلوکی تدوین و در نهایت نقشه راه هویت دیجیتال اشاره کرد.

گفتنی است تدوین اسناد رگولاتوری دولتی توسط یک سازمان صنفی و پیشنهاد آن به دولت، برای نخستین بار است که انجام می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا