اخبار آینده خبراقتصاد

مجوز افزایش قیمت صنایع در راه است

از امروز عرضه اولیه تویلد و توسعه سرب ایرانیان (#فتوسا) آغاز میشود؛ حسین جوادی، عضو هیئت‌مدیره شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان از افزایش 190 درصدی میزان فروش این شرکت در سال 99 نسبت به سال قبل از آن خبر داد و گفت که فروش فتوسا در سال 99 بالغ بر 411 میلیارد تومان بوده است. در همین حال در خصوص دیگر عرضه ها در بورس نیز سازمان خصوصی سازی در نظر دارد، تعداد 2.6 میلیارد سهم معادل 76.01 درصد سهام کنترلی شرکت مجتمع صنعتی اسفراین را بطور یکجا و شرایطی (مطابق با بند 11 و 12 بیانیه مذکور) با قیمت پایه هر سهم 7188.3 تومان روز شنبه 8 خرداد به فروش برساند. 520 میلیون سهم (معادل 40 درصد) از سهام سیمرغ به قیمت هر سهم 3397 تومان به صورت بلوکی 30 خرداد عرضه میشود.

علاوه بر عرضه‌ها، مجامع، افزایش سرمایه ها و شفاف سازی شرکت‌ها بخش دیگری از بسته مهم اخبار شرکت هاست. برخی اخبار حاکی از آن است که از روزهای آینده مجوز افزایش نرخ های بیشتری صادر میشود

الف) شرکت هایی که مجمع برگزار کردند و آن هایی که میخواهند برگزار کنند:

#شجم | مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده صنایع پتروشیمی تخت جمشید (#شجم) در روز شنبه یک خرداد برگزار میشود.

#آریا | مجمع پلیمر آریاساسول برگزار شد. آریا در مجمع  11500 ریال حدود 95% از سود را تقسیم کرد که خبرمهمی برای پتروشیمی پارس (#پارس) است و اثرات  قوی در سود  این  شرکت دارد. تقسیم  سود قوی آریا حدود 830 تومان  سود برای  پتروشیمی پارس خواهد داشت. افزایش سرمایه در پیش داریم  و امسال یک افزایش سرمایه دیگر از محل سود انباشته برنامه ریزی کرده ایم.

ب) شرکت هایی تازه ترین وضعیت افزایش سرمایه خود را اعلام کردند:

#خکار | دستوکار پیشنهاد هیئت مدیره ایرکا پارت صنعت به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه 270 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها انجام شد.

#بمپنا |  تولید برق عسلویه اعلام کرد: مدارک و مستندات افزایش سرمایه شرکت به مبلغ 772.8 میلیارد تومان به سازمان بورس اوراق بهادار ارسال و نواقص مربوطه توسط سازمان به این شرکت اعلام شد. با توجه به لزوم انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به 30 اسفند1399 جهت تائید سود انباشته مورد نظر برای انتقال به سرمایه، شرکت در 15 اردیبهشت درخواست تمدید مهلت رفع نواقص مدارک و مستندات افزایش سرمایه را به سازمان ارسال کرد که این فرصت به مدت یک ماه تمدید شد. با دریافت گزارش مذکور، فرایند انجام افزایش سرمایه شرکت ادامه خواهد یافت.

ج) شرکت هایی که شفاف سازی جدیدی از وضعیت خود ارایه دادند:

#خمحور  | تولید محور خودرو اعلام کرد: افزایش نرخ فروش در طبقه محصول محور کامیون و اتوبوس برای ششماهه دوم سال 1399 کان لم یکن تلقی و نرخ های اعلامی از ابتدای سال 1400 معتبر می باشد. بدیهی است این تغییر قیمت در میزان سود دوره مالی منتهی به 30 اسفند 1399 تاثیر ندارد.

#سنیر | سیمان سیفد نی ریز از افزایش حدود 4 درصد نرخ محصولات داخلی (با توجه به مجوز اتحادیه انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان) نسبت به قیمت اعلامی فروردین که موجب افزایش حدود 40 درصد نسبت به قیمت اسفند 1399 شد، خبر داد.

#قمرو  | قند مرودشت از دریافت مجوز افزایش 75 درصدی نرخ فروش قند خبر داد. براین اساس مبلغ فروش قند در 9 ماهه سال مالی 1400 ، 548364 میلیون ریال است که نسبت به جمع کل فروش در سال مالی مذکور 34 درصد است در حالیکه فروش قند در 12 ماهه سال مالی قبل 272846 میلیون ریال بوده و نسبت به جمع کل فروش در همان سال 19 درصد بوده است.

#خبهمن | گروه بهمن از برنامه انتشار اوراق مرابحه توسط شرکت بهمن موتور  500  میلیارد تومان خبر داد.

#چکاپا | گروه صنایع کاغذ پارس از دریافت مجوز سیب سلامت و پروانه بهداشتی محصولات خبر داد.

#ثبهساز | بهساز کاشانه تهران از فراخوان دعوت به مشارکت در ساخت خبر داد.

#پارتا | مجتمع صنعتی آرتاویل تایر اعلام کرد: به استناد نامه انجمن صنفی صنعت تایر و حسب نامه معاون امور صنایع وزارت صمت گروه کالایی رینگ های 15-14-13 تایرهای رادیال از اولویت 21 به اولویت 27 تغییر یافته است.  حدود67 درصد از تولیدات این شرکت مشمول موضوع فوق بوده و تصمیم فوق باعث رونق هر چه بیشتر فروش محصولات در رینگ های فوق خواهد شد.

در این گزارش آمده است: جمعیت ایران 64 میلیون نفر است و درآمد سرانه ایران براساس برابری قوه خرید 5910 دلار و تولید ناخالص ملی آن براساس برابری قوه خرید، برابر 376 میلیارد دلار است.

در این گزارش که نشان‌دهنده بزرگی اقتصادی کشورهاست، آمریکا با 9 تریلیون و 601 میلیارد دلار تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه‌ای برابر 34 هزار و 100 دلار براساس برابری قوه خرید بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی جهان شناخته شده است.

در گزارش بانک جهانی کشور چین با چهار تریلیون و 951 میلیارد دلار تولید ناخالص ملی در ردیف دوم در جهان، ژاپن با سه تریلیون و 437 میلیارد دلار تولید ناخالص ملی در ردیف سوم، هندوستان با دو تریلیون و 375 میلیارد دلار در ردیف چهارم و آلمان با دو تریلیون و 47 میلیارد دلار در ردیف پنجم در جهان قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا