اقتصاد

ابلاغ اصلاحیه آئین نامه نظام صنفی کشاورزی

به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس هیأت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران طی ابلاغیه‌ای، اصلاحیه آئین نامه نظام صنفی کشاورزی و اساسنامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی آن را جهت اجرا به معاونین وزیر، رؤسا و مدیران عامل سازمان‌های ستادی و رؤسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌های کشور ابلاغ کرد.

مسعود عدل طلب با بیان اینکه نظام صنفی کشاورزی، فراگیرترین تشکل بخش کشاورزی در کشور محسوب می‌شود، گفت: در موضوع اصلاحیه آئین نامه نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی و تصویب اساسنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و نظارت بر اجرای این ساختار، وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، کشور، صنعت، معدن و تجارت، دادگستری، نیرو، کار، تعاون و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دخیل بوده اند و اسناد مذکور توسط وزرای عضو هیأت عالی نظارت تأیید و تصویب گردیده است.

وی تصریح کرد: تشکیل اتاق‌های اصناف کشاورزی، فرصتی تازه و تاریخی برای توسعه بخش کشاورزی و هویت بخشی به شاغلین و مشاغل بخش کشاورزی در جهت دفاع از حقوق و منافع صنفی و حرفه‌ای و پیگیری مطالبات قانونی کشاورزان و بهره برداران و حضور نمایندگان آنان در مراجع سیاستگذاری و برنامه ریزی کشور است.

عدل طلب گفت: در ساختار جدید، افراد و واحدهای صنفی کشاورزی در هر شهرستان با رعایت حد نصاب لازم تعداد اعضا در هفت زمینه موضوعی بخش کشاورزی در قالب هفت اتحادیه صنفی کشاورزی سازماندهی می‌شوند. اعضای هیئت مدیره این اتحادیه‌ها، اتاق اصناف کشاورزی شهرستان و نمایندگان منتخب هیئت رئیسه اتاق شهرستان‌ها، اتاق اصناف کشاورزی ایران را تشکیل خواهند داد.

مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل‌های مردم نهاد افزود: بر اساس این ابلاغیه، دبیرخانه هیأت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران مستقر در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و کمیسیون‌های نظارت بر اصناف کشاورزی مستقر در سازمان جهاد کشاورزی استان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها اقدامات لازم برای استقرار ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی را مطابق آئین نامه، اساسنامه‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی به عمل می‌آورند.

وی خاطر نشان کرد: در ساختار جدید، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به عنوان رئیس کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان مرکز استان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان به عنوان رئیس کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان دارای وظایف هستند.

دبیر هیأت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران افزود: بنا بر ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، دبیرخانه کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان مرکز استان در مدیریت تعاون روستایی استان استقرار می‌یابد و مدیر تعاون روستایی استان با حکم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به عنوان دبیر کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان مرکز استان منصوب می‌شود.

دبیر هیأت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران بر نقش و جایگاه مهم سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها در اجرا و تحقق ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی طبق مفاد ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی و همچنین لزوم تقویت بخشی بر تعاملات تعاون روستایی و جهاد کشاورزی برای حمایت و پشتیبانی در این ارتباط تاکید کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا