فناوری

افزایش پوشش جاده‌ای تلفن همراه در ایران

به گفته معاون وزیر ارتباطات فناوری اطلاعات، پوشش جاده‌ای تلفن همراه در فناوری 3G به ۵۷ هزار و ۹۱۰ کیلومتر و در فناوری 4G به ۳۳ هزار و ۷۹۲ کیلومتر رسیده است.

سیر تحولات ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران همچون ذات تغییرپذیر فناوری‌های که بر بستر آن شکل گرفته، در هر برهه‌ای از زمان، چهره عوض کرده و شتاب تغییرات ضریب نفوذ ۱۵۰ درصدی تلفن همراه و ۱۰۵ درصدی اینترنت پهن‌باند را در شرایط امروز کشور رقم زده است. دو فناوری‌ که در سطح کلان، تحول دیجیتال را شکل داده و در سطح فردی به جزء جدایی‌ناپذیر زندگی فردی و ابزاری برای غلبه بر چالش‌های پیش‌رو همچون شیوع بیماری کرونا تبدیل شده است.

محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از این با تاکید بر این که وظیفه ما در اجرای برنامه ششم توسعه، ایجاد 90 درصد پوشش در مناطق کمتر برخوردار است، گفته بود: علاوه بر پوشش مناطق کم برخوردار، کامل کردن پوشش جاده‌ای نیز در دستور کار است.

در این راستا حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- وضعیت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور را تشریح کرد. به زعم وی، با وجود جهش شاخص‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات در چند سال گذشته، این حوزه همچنان نیازمند توسعه و سرمایه‌گذاری است که با شرایط اقتصادی و سیاسی ناشی از تحریم در کشور، تنها با مشارکت و تعامل همه بازیگران حوزه ICT محقق می‌شود.

فلاح جوشقانی در تشریح وضعیت شاخص‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات اظهار کرد: حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات یک حوزه بسیار پویا و داینامیک است که تغییرات در آن بسیار سریع رخ می‌دهد و هر روز با نوعی از سرویس و فناوری‌های جدید و تحول آفرین روبرو هستیم که این فناوری‌ها آینده تمام تعاملات و مباحث اقتصادی، اجتماعی را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتال عینیت پیدا کرده است

وی با بیان اینکه با وجود این فناوری‌ها مباحثی مانند اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتال عینیت پیدا کرده است، افزود: این سرعت در تغییر فناوری‌ها نیازمند توجه ویژه‌ای است تا هم بتوانیم همزمان با فناوری حرکت کنیم و هم به مشکلات آن توجه داشته باشیم. از همین رو باید آمادگی‌های لازم برای همگام بودن با این تحولات را داشته باشیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه در حوزه ارتباطات سعی کرده‌ایم همگام با دنیا حرکت کنیم،‌ گفت: در حوزه زیرساخت‌های ارتباطی بر بستر شبکه ملی اطلاعات، ظرفیت شبکه IP داخل کشور از ۶۹۶۸ گیگابیت‌برثانیه در سال ۹۶ به ۲۵ هزار و ۷۳ گیگابیت‌برثانیه در حال حاضر رسیده است. ظرفیت پهنای باند بین‌الملل تقریباً پنج برابر شده و ظرفیت شبکه انتقال کشور از ۱۰ هزار و ۴۱ گیگابیت‌برثانیه در سال ۹۶ به ۳۱ هزار و ۳۳۳ گیگابیت‌برثانیه در سال جاری افزایش داشته است.

فلاح جوشقانی ادامه داد: در حوزه توسعه خدمات ارتباطی در روستاها در حال حاضر بیش از ۳۷ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات دسترسی دارند. در حوزه اینترنت پهن‌باند ثابت و سیار، از ضریب نفوذ ۷۸ درصدی در سال ۹۶ به ضریب نفوذ ۱۰۴ درصدی در حال حاضر رسیدیم و ضریب نفوذ تلفن همراه نیز در چهار سال گذشته از ۱۱۰ درصد به ۱۵۱ درصد رسیده است. پوشش جاده‌ای تلفن همراه هم در فناوری 3G از ۵۲ هزار و ۷۲۵ کیلومتر و در فناوری 4G از ۲۶ هزار و۸۶۱ کیلومتر در سال ۹۶ به ترتیب به ۵۷ هزار و۹۱۰ کیلومتر و ۳۳ هزار و ۷۹۲ کیلومتر در سال ۹۹ رسیده است.

وی درباره فعالیت‌های پستی کشور توضیح داد: بخش دیگری از این تصویر مربوط به حوزه پست است که قدمتی طولانی در ایران دارد، اما در طول ۴ سال گذشته، با تغییر در قانون اساسنامه پست در سال ۹۶، صدور مجوز برای دو اپراتور پست خصوصی با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات محقق شد و با هدف ایجاد رقابت و افزایش سطح کیفیت و تنوع خدمات، اپراتورهای پستی وارد بازار پست کشور شدند.

انتخاب سرویس‌های ارتباطی با ارزیابی کیفیت سرویس اپراتورها

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: در حوزه حمایت از حقوق مصرف‌کننده نیز با تغییر در فرآیندهای سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات ۱۹۵، ایجاد سامانه‌های متعدد مانند نت‌سنج پلاس، دسترسی پهن‌باند خانگی، استعلام سرویس‌های مشترکین، رجیستری و… سعی کردیم زمینه دسترسی عموم مردم به وضعیت سرویس‌دهی اپراتورهای ارایه‌دهنده خدمات را فراهم کنیم تا مردم با مشاهده و ارزیابی کیفیت سرویس اپراتورهای تلفن همراه و اینترنت ثابت این حق انتخاب را داشته باشند که سرویس مطلوب‌تر و متناسب با نیازشان را دریافت کنند.

فلاح جوشقانی با بیان اینکه در حوزه پوشش نسل ۳ و ۴ تلفن همراه وضعیت خوبی داریم، افزود: اما دنیا در حال ورود به نسل ۵ است و برخی نقاط دنیا، استفاده تجاری از این تکنولوژی را آغاز کرده‌اند. در ایران نیز به صورت آزمایشی بهره‌برداری از این تکنولوژی شروع شده است اما اگر دیر اقدام کنیم بدون شک در این حوزه از دنیا عقب خواهیم ماند. در حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال نیازمند تحرک بیشتری هستیم. در حوزه ارتباطات ثابت، متاسفانه بنا به دلایل مختلف وضعیت مناسبی نداریم و توسعه تکنولوژی‌هایی مانند فیبر، VDSL و… در ایران با کندی پیش می‌رود.

وی با بیان اینکه در حوزه زیرساخت‌های ارتباطی وضعیت نسبتا مطلوبی داریم، اظهار کرد: در ایام کرونا با وجود تمام مشکلات، حوزه ICT توانست نیازهای کشور را برآورده کند. اما این نیازها ثابت نیست و با سرعت بسیار بالا در حال تغییر است، از همین رو ما نیز باید همگام با این نیازها خودمان را توسعه دهیم. در یک دهه گذشته مشکلات کشور در این حوزه خودش را نشان داد و مشخص شد که نیازمند سرمایه‌گذاری در این حوزه هستیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: علاوه بر این، تحریم‌ها بر این حوزه بسیار اثرگذار بوده و با وجود اقدامات خوبی که در حوزه تولید تجهیزات ICT در داخل کشور انجام شده، اما هنوز بخش عمده‌ای از تجهیزات از خارج کشور تامین می‌شود. ۷۰ درصد هزینه‌های این حوزه ارزی است در حالیکه تمام درآمدهای این حوزه ریالی است. تمام این مسائل روی بخش ICT تاثیر گذاشته، اما نتوانسته آن را متوقف کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا