جامعه

افتتاح ۲۸ ایستگاه مترو طی ۴۴ ماه در پایتخت

مدیرعامل متروی تهران با اشاره به اقدامات مدیریت شهری فعلی در توسعه مترو، سه اولویت مترو در دوره فعلی را تشریح کرد.

علی امام ، با بیان اینکه ۴۴ ماه از دوره کنونی مدیریت شهری می گذرد و حالا در ماه‌های پایانی این دوره، کارنامه عملکردی شهرداری تهران و واحدهای تابعه آن، معیاری برای سنجش میزان موفقیت و یا ناکامی متولیان امر در اجرای برنامه‌های وعده داده شده، تلقی می‌شود؛ گفت: اما فرق دوره‌ای که سپری شد با دوره‌های قبل از آن، شرایط بسیار سخت اقتصادی حاکم بر کشور بود که به گواه و اذعان کارشناسان امر، بی سابقه و حادتر از همیشه به نظر می‌رسید.

وی بیان کرد: در این میان شرکت متروبه عنوان یکی از ارکان بحث توسعه حمل و نقل عمومی، با همکاری و پشتیبانی تمام دست اندرکاران امر، کارنامه ای از خود برجای گذاشته که قضاوت در مورد آن را باید به مردم سپرد و شهروندانی که به عینه خیلی از مسائل را دیدند و فارغ از تمایلات سیاسی و جناحی، می‌توانند در مورد کارهای انجام شده، نظر واقعی دهند.

مدیرعامل مترو درباره اولویت برنامه های مترو توضیح داد: در آبان ماه ۱۳۹۶ کادر جدید مدیریت مترو بر اساس وضع موجود با اولویت بندی نیازهای شبکه حمل و نقل ریلی پایتخت، چند هدف را نشانه‌گذاری و بر اساس آن عمل کرد.

امام رفع نقایص ایستگاه های افتتاح شده خطوط مختلف و خصوصاً خط ۷ مترو که به لحاظ ایمنی مشکل جدی داشته و در صورت سهل انگاری، بازی با جان و امنیت مسافران را در برداشتند از جمله این اولویت‌ها دانست و افزود: در خط هفت نواقصی از قبیل فقدان سیستم سیگنالینگ و یا سامانه های تهویه و اطفای حریق، پله های فرار، سامانه‌های اصلی و پشتیبان تامین برق، اشکال در ریل گذاری و … وجود داشت که به این ترتیب در وهله نخست ایستگاههای خط ۷ و حتی برخی ایستگاه های خطوط ۳ و ۴ که در حال بهره‌برداری بودند و چنین نواقصی با شدت و ضعف متفاوت در آنها احساس می‌شد، ایمن‌سازی شد و به طور استاندارد در اختیار شهروندان قرار گرفت.

وی ادامه داد:  نکته مهم دیگر، تکمیل و ساخت ایستگاه‌های بیشتر بود. به عبارت دیگر به جای احداث و حفر بی‌هدف تونل‌های بیشتر که دغدغه‌های جاری مردم را پاسخگو نبود، بهره‌برداری از ایستگاه‌های نیمه تمام در دستور کار قرار گرفت. این ایستگاه ها البته در ادوار پیشین مدیریت شهری درصدی تکمیل شده بودند اما مسئله قابل توجه آنجاست که بدانیم با پیشرفت عملیات ساختمانی هر ایستگاه، نمی‌توان آن را قابل بهره‌برداری دانست بعنوان مثال سهم بخش ساختمانی ۵۵ درصد کل عملیات اجرایی احداث یک ایستگاه است و ۴۵ درصد باقی مانده را بخش تجهیزات و تاسیسات شامل می‌شود که اتفاقاً هزینه های گزاف و کارهای اداری خاص خود را در بر دارد.

مدیرعامل متروی تهران با بیان اینکه با تمام این اوصاف، میانگین پیشرفت عملیات اجرایی در ۱۶ ایستگاه از خط ۷ تا پایان شهریور ۱۳۹۶ حدود ۴۹ درصد بوده است که طی سال‌های اخیر تکمیل شده و به بهره برداری رسیده اند، گفت:  ۱۲ ایستگاه از خط ۶ نیز که در این دوره کامل شده اند، تا پایان شهریور ۱۳۹۶ به طور میانگین ۴۱ درصد پیشرفت مجموع کارهای ساختمانی و تجهیزاتی داشته اند. جدول تهیه شده در این زمینه، درصد پیشرفت تمام ایستگاه ها را به تفکیک مشخص کرده است. ایستگاه اقدسیه از خط ۳ نیز حدود ۴۵ درصد پیشرفت داشته که طی کمتر از چهار سال تکمیل و اخیراً افتتاح شد. البته در کنار ساخت و تکمیل ایستگاه‌ها، در این دوره حدود ۴۰ کیلومتر تونل مترو نیز برحسب ضرورت احداث و یا کامل شد.

وی ادامه داد:  سومین اولویت برنامه های مدیریت شهری در حوزه عملیات ساخت و ساز و توسعه شبکه مترو، اقدامات زیرساختی و بلندمدتی بوده که ثمرات آن در سال‌های آینده به بار خواهد نشست. تکمیل و ساخت پایانه‌هایی از قبیل آزادگان، اکباتان، کلاهدوز و …  به همراه تلاش برای طراحی و تولید قطار ملی مترو که عدم وابستگی به شرکت‌های خارجی را در برداشته و حل مشکل کمبود ناوگان حمل و نقلی مترو را تا حدود زیادی امکان‌پذیر می‌سازد، از جمله مهمترین اقدامات یاد شده است.

به گفته وی، در کنار این موارد، احداث ۵ پست برق در خطوط مختلف، اضافه کردن ۱۹ رام قطار، حرکت به سمت دستیابی به منابع مالی جدید مانند اوراق مشارکت، مناسب‌سازی ایستگاه‌ها برای استفاده معلولان و افراد کم توان جسمی و حرکتی، رفع نواقص ۳۰ ایستگاه بهره برداری شده و همچنین ایستگاه های تازه تاسیس با نصب و راه اندازی ۲۸۰ رشته پله برقی، ۶۲ دستگاه آسانسور و ۷۸ سامانه تهویه هوا، ساخت ۱۲ ورودی جدید و اقدام برای توسعه خطوط ۳، ۴، ۶ و ۷ مترو از دیگر تمهیداتی است که به مرور زمان آثار و تاثیرات خود را نشان خواهد داد و شبکه خطوط مترو را به حد و اندازه های استاندارد جهانی نزدیک تر می کنند.

امام با بیان اینکه در کنار توجه اکید به این سه اولویت اجرایی، البته موارد متعددی همچون ارتقا سیستم‌های نرم‌افزاری مربوط به فعالیت‌های مترویی، راه اندازی کمیته ساخت داخل برای بهره مندی هر چه بیشتر از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های نیروی کار داخلی و احیاء شرکت مجتمع های ایستگاهی انجام شد، افزود:  از همه مهمتر طراحی خطوط چهارگانه جدید بر اساس طرح جامع حمل و نقل ریلی پایتخت است که با آغاز عملیات عمرانی اولین ایستگاه از خط ۱۰ (ایستگاه میدان دریاچه شهدای خلیج فارس در منطقه ۲۲) همراه شد، بخشی از تلاش های صورت گرفته در این دوره مدیریتی بود که با زحمت خانواده بزرگ متروی تهران و البته پیگیری ها و حمایت های مدیران ارشد شورای شهر و شهرداری تهران حاصل شده است.

وی با بیان اینکه بی تردید بسیاری از این موارد در دوره های آتی مدیریت شهری تکمیل و تقدیم مردم خواهد شد که این امر مربوط به ذات و جنس کارهای عمرانی است، اظهار کرد: این فعالیت ها زمانبر بوده و لزوماً در یک دوره مدیریتی شروع و خاتمه نمی پذیرند اما شرط انصاف آن است که زحمات دست اندرکاران دوره های مدیریتی قبل و بعد از دوره خود را ضایع و زائل نکنیم تا مشمول رحمت و برکت الهی در اموراتمان شویم .

مدیر عامل مترو افزود: درصد پیشرفت عملیات ساختمانی و تجهیزاتی ایستگاه های افتتاح شده به عدد ۱۰۰ نرسیده به آن خاطر است که علیرغم نصب آسانسور و پله برقی در تمام ایستگاه های افتتاح شده اخیر، هنوز تمام پله برقی ها و آسانسور های طراحی شده برای آنها کامل نشده است و در طول زمان خریداری و راه‌اندازی می‌شوند. البته در وضع موجود نیز تمام ایستگاه‌ها از پله برقی و آسانسور به تعدادی که امکان خریداری بوده است، برخوردار شده‌اند و همچنین یکی از دلایل عدم اعلام صد درصدی تکمیل ایستگاه‌ها، ساخته نشدن ورودی‌های دوم آنها است که خللی در افتتاح یک ایستگاه ایجاد نمی‌کند، اما به هر ترتیب چون در طراحی ها آمده است، باید به مرور زمان و بعد از بهره‌برداری ایستگاه احداث شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا