جامعهرفاه و تامین اجتماعی

اعلام نرخ حق‌بیمه سال

معاون توسعه و تعمیم بیمه اداره کل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی جزئیات پوشش بیمه ای مددجویان نهادهای حمایتی را اعلام کرد.

مجید حسن زاده، در این باره گفت: مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی در قالب بیمه حرف و مشاغل آزاد تامین اجتماعی تحت پوشش قرار دارند. در مجموع حدود ۶۷ هزار مددجو را  تحت پوشش داریم.

وی افزود: در حالت کلی بیمه حرف و مشاغل آزاد دارای سه سطح ۱۴، ۱۶ و ۲۰ درصد حق بیمه است که دو درصد هرکدام از این نرخ ها سهم دولت است. نرح حق بیمه ١٤درصد شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، نرخ حق بیمه ۱۶ درصد شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و نرخ حق بیمه ٢٠درصد  شامل بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی است.

معاون توسعه و تعمیم بیمه اداره کل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه مبنای دریافت حق بیمه، حداقل دستمزد  است که برای مددجویان تحت پوشش، ۱۰ درصد حداقل دستمزد باید از محل قانون هدفمندی یارانه ها پرداخت شود گفت: در  قانون هدفمندسازی یارانه ها بر گسترش پوشش بیمه‌ای گروه‌های خاصی از جامعه که مددجویان، زنان سرپرست خانوار شهری و مربیان مهدهای کودک از جمله آنهاست، تاکید شده است. منظور از مددجویان همان افرادی هستند که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی اند ولی خویش فرمایی کار می‌کنند و نهادها حمایتشان می کنند.

حسن زاده افزود: مددجویان کمیته امداد دو گروه هستند که برای یک گروه مددجویان یارانه‌ای که سهم بیمه شده است را کمیته امداد می پردازد و ۱۰ درصد حق بیمه نیز باید از محل هدفمندی یارانه‌ها به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود. گروه دیگر که کل حق بیمه سهم بیمه شده و ۱۰ درصد را کمیته امداد می‌پردازد.

وی با بیان اینکه درمان مددجویان برعهده سازمان بیمه سلامت و بیمه بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی شان تحت پوشش تامین اجتماعی است گفت: بهزیستی ۱۰ درصد از حق بیمه را خودش می‌پردازد و مددجو آن ۲، ۴ و ۸ درصد حق بیمه را در سطوح یاد شده پرداخت می کند.

معاون توسعه و تعمیم بیمه اداره کل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در ادامه نرخ حق بیمه سال ۱۴۰۰ را برای این گروه اعلام کرد و گفت: حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ معادل ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است که ۲ درصد حداقل حدود ۵۳۰۰۰ تومان، ۴ درصد حداقل حدود ۱۰۶ هزار تومان و ۸ درصد حداقل حدود ۲۱۲ هزار تومان می شود که سازمان بهزیستی و کمیته امداد طبق شرایط گفته شده پرداخت می کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا