جامعهمحیط زیست

افزایش غلظت آلاینده ازن در تهران

بنا به اعلام شرکت کنترل کیفیتی هوای تهران با توجه به افزایش دمای هوا در تهران پیش‌بینی می‌شود که طی روزهای آینده غلظت آلاینده ازن در این شهر افزایش یابد.

پیش‌بینی‌های انجام‌ شده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران حاکی از آن است که در صبحگاه امروز (۱۱ اردیبهشت ماه) در بیشتر مناطق کیفیت هوا در محدوده قابل‌ قبول قرار خواهد گرفت که ناشی از وزش باد مؤثر و پراکندگی آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

طی روز با افزایش تندی باد و رشد ناپایداری جوی، شرایط مناسب جهت پراکندگی آلاینده‌ها فراهم خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌ قبول قرار می‌گیرد. هرچند با حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده «ازن» در برخی مناطق افزایش غلظت این آلاینده باعث کاهش کیفیت هوا خواهد شد. با تداوم ناپایداری جوی و وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق پایتخت دور از انتظار نخواهد بود.

با کاهش نسبی تندی باد تا صبح فردا (۱۲ خرداد ماه) و افزایش ترافیک صبحگاهی، پیش‌بینی می‌شود که در برخی مناطق پرتردد افزایش غلظت آلاینده‌ها به‌ویژه ذرات معلق کاهش کیفیت هوا را به‌ دنبال داشته باشد.

به‌تدریج با افزایش ناپایداری جوی همراه با وزش باد مؤثر طی روز پراکندگی آلاینده‌ها تسهیل خواهد شد. با استمرار شرایط جوی مساعد تا شامگاه فردا (۱۲ خرداد ماه) برقراری وضعیت قابل‌ قبول کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «دی اکسید نیتروژن» با میانگین ۷۴ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۷۱ و کیفیت هوا در محدوده ‌قابل قبول است.

همچنین بنا به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران،محسن روشنی – مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران – گفت: اظهار کرد: هرساله در روزهای گرم سال همراه با افزایش دما، تولید و انتشار آلاینده ازن نیز در هوای شهر افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه از این‌رو در بسیاری از روزهای گرم به‌ویژه در ساعات ابتدایی بعد ازظهر میزان این آلاینده از حد مجاز عبور می‌کند، تصریح کرد: طی سال ۱۳۹۹ در روز دوم خرداد اولین روز آلوده به لحاظ آلاینده ازن ثبت شد و تا روز ۳۰ شهریور ماه که آخرین روز آلوده از این نظر بود، در مجموع ۴۲ روز هوای نامطلوب ثبت شد. در این بین سهم هوای ناسالم برای گروه‌های حساس ۴۰ روز و سهم هوای ناسالم برای همه افراد دو روز گزارش شد.

روشنی ادامه داد: البته در برخی از این روزها غلظت آلاینده ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون نیز بالاتر از حد مجاز قرار داشت اما آلاینده شاخص طی تمامی این روزها ازن بود.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی دمای هوا در تهران طی روزهای آینده افزایش می‌یابد، گفت: از این‌رو انتظار داریم که از هفته جاری بر میزان غلظت آلاینده ازن افزوده شود و غلظت این آلاینده در پایتخت فراتر از حد مجاز رود.

روشنی در پایان اظهار کرد: در چنین شرایطی توصیه می‌شود که کلیه افراد حضور فیزیکی خود را در محیط‌های باز به‌ویژه طی ساعات بعد ازظهر محدود کنند همچنین تاکید می‌شود که گروه‌های حساس مانند اقشار مسن، خانم‌های باردار، کودکان و بیماران قلبی و ریوی در ساعت اوج افزایش آلاینده ازن (از ظهر تا ساعتی پیش از غروب آفتاب) از حضور در محیط‌های باز حتی‌المقدور خودداری کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا