اقتصادبانک و بیمه

افزایش روند خروج سهام داران از بورس تهران

در معاملات روز دوشنبه شاخص کل بورس 10 هزار و 963 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 145 هزار واحد رسید.

ریزش تمام شاخص‌ها

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از 7 هزار واحد افت کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 10 هزار و 963 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 145 هزار و 970 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات 2 هزار و 535 واحد نسبت به روز گذشته پائین آمد و در رقم 382 هزار و 996 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 117 واحد افت کرد و به رقم 17 هزار و 724 واحد رسید.

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 59 نماد رشد قیمت داشتند که 45 نماد بورسی و 14 نماد فرابورسی بودند. همچنین 351 نماد کاهش قیمت داشتند که 242 نماد بورسی و 109 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 13 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 77 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی

روز دوشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی بود و رقم خروج پول حقیقی به 559 میلیارد تومان رسید.

در معاملات امروز بیش ترین خروج پول حقیقی به سهام وتجارت (بانک تجارت)  تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 49 میلیارد تومان بود. پس از وتجارت، غصینو (شرکت صنعتی مینو) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

همچنین نمادهای وصندوق، شپنا و اپال نیز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز «فملی»، «فولاد» و «وبملت» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شپنا صدرنشین است و غزر و برکت در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فگستر، فتوسا و چخزر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

در روز نزول شاخص‌های بورس، قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌های سرمایه‌گذاری‌ها (مانند وبیمه، ونیکی، وسخوز، ونیرو، وخارزم و وسپهر)، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی (مانند شستا، وبانک، وغدیر و وصندوق) و خودرو و ساخت قطعات (مانند خودرو، خساپا، خگستر و خبهمن) کاهش یافت.

کاهش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز یکشنبه 10 درصد کاهش یافت و در رقم 365 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 0.4 درصد کاهش یافت و 3 هزار و 54 میلیارد تومان شد.

شرکت صنایع غذایی کورش (با نماد معاملاتی غکورش) با صف‌ خرید 256 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

پس از غکورش، فتوسا (شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان) و فگستر (گسترش صنایع روی ایرانیان) بیشترین صف خرید را داشت.

بیشترین صف فروش نیز به بنو (بیمه تجارت نو) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 148 میلیارد تومانی داشت. پس از بنو، سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و خزر (فنرسازی زر) و  بیشترین صف فروش را داشتند.

رکود معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 10 هزار و 359 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه 18 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت 27 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 538 میلیارد تومان رسید.

شپنا و خودرو صدرنشین جدول معاملات

در معاملات امروز نماد شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 334 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، برکت بیشترین ارزش معاملات را داشت و شتران رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شبندر و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو با تعداد 495 میلیون و 87 هزار و 332 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وتجارت تعلق داشت. دو نماد شپنا و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا