اقتصاد

افزایش سطح مبارزه با ملخ بومی در سالجاری

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه در سطحی بالغ بر ۱۹هزار و ۱۷۳ هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی انجام شده است، گفت:درحال حاضر وضعیت ملخ صحرایی در کشور آرام است.

مسعود لطیفیان آخرین وضعیت ملخ صحرایی در کشور را تشریح کرد و گفت:تاکنون با آفت ملخ صحرایی در سطحی بالغ بر ۱۹ هزار و ۱۷۳ هکتار مبارزه شده است. که از این میزان مبارزه ۱۲هزار و ۶۸۹ هکتار آن در استان خوزستان، ۵۹۹۰ هکتار آن در استان بوشهر و ۴۵۰ هکتار آن در استان ایلام بوده است.

وی ادامه داد: سطح ردیابی و دیده بانی از مهر ۱۳۹۹ تاکنون در حدود ۲۱ میلیون هکتارانجام شده و همچنان هم ادامه دارد.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: درحال حاضر وضعیت ملخ صحرایی در کشور آرام است. البته عملیات ردیابی و دیده بانی در تمامی استانهای جنوبی و کانونی ملخ صحرایی درحال انجام  بوده و پوشش گیاهان یکساله در مراتع و مناطق کانونی ملخ صحرایی خشک و خاک نیز خشک گزارش شده است.

وی در ادامه به وضعیت ملخ های بومی در کشور اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود در سالجاری در سطحی حدود ۳۰۰ هزار هکتار مبارزه با ملخ های بومی در کشور صورت بگیرد. تا کنون نیز سطح مبارزه با ملخ بومی  در حدود ۱۴۱ هزار هکتار در ۱۸ استان گزارش شده است.

لطیفیان اضافه کرد: بیشترین سطح مبارزه مربوط به منطقه طارم در  استان زنجان در حدود ۳۹ هزارهکتار است.همچنین به دلیل بالا بودن دما و خشک شدن پوشش گیاهی(کمبود بارندگی) سطح مبارزه در سال جاری افزایش پیدا خواهد کرد.

به گفته وی در حال حاضر در اکثر استانها پوره ملخ های مراکشی و دیگر ملخ های بومی بالدار شده اند و درحال پرواز به سمت باغات و مزارع سبز به منظور تغذیه و بالغ شدن و جفتگیری و تخم ریزی هستند.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: پوره های ملخ ایتالیایی در برخی از استانها از جمله البرز، آذربایجان غربی و اردبیل هستند و مبارزه با آنها آغاز شده است. ملخ های بومی در کشور که مبارزه با آنها صورت می گیرد شامل ملخ مراکشی، ایتالیایی، ملخ شاخک بلند اوارویستا، پلی سارکوس، شکم بادمجانی و انواع ملخ های بومی و غیرمهاجر هستند.

وی در پایان گفت: پیشنهاد و توصیه می‌شود که در تمام استانها عملیات ردیابی و پایش به طور منظم انجام شود و عملیات مبارزه نیز با پوره ها قبل از بالدار شدن صورت بگیرد و مبارزه با ملخ های بالدار در زمان و مکان مناسب با روش‌ها و سموم مناسب انجام شود که هم آفت از بین برود و هم به زراعت و باغات خسارت وارد نشود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا