جامعه

شناسایی ۹۲۳ کودک کار در استان تهران

امین شاهرخی در نشست خبری روز جهانی مبارزه با کار کودکان با بیان اینکه هیچ انسان فرهیخته‌ای که کودک داشته باشد یا نداشته باشد راضی نیست که کودک در سنین کودکی کار کند، گفت: سازمان بهزیستی در دوران فعلی با توجه به تکلیف قانونی که وجود دارد یکی از کارهای مهم خود را اجرای طرح جذب، شناسایی و حمایت از کودکان کار قرار داد. از اسفند سال ۹۸ طرح مذکور کلید خورد ولی اجرای طرح با شیوع بیماری کرونا همزمان شد اما اقدامات با حمایت از اورژانس اجتماعی انجام شد.

وی با بیان اینکه شایعه شده بود که بیماری کرونا از طریق کودکان کار شیوع می‌شود اما طرح ادامه یافت، ادامه داد: اکنون طرح شناسایی، جذب و حمایت از کودکان کار به یک فرآیند تبدیل شده است زیرا سالها به‌صورت ناقص اجرا می‌شد اما اکنون به صورت فرایند مستمر و نتیجه‌بخش تبدیل شد.
شاهرخی تصریح کرد: امروز شاهدیم طرح مذکور ضربتی نیست و طرح بگیر و ببند نیست و به فرایند تبدیل شده است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: در بازه ۶ ماهه اخیر ۹۲۳ کودک کار تاکنون شناسایی شدند که از این تعداد ۷۶۳ کودک اتباع و ۱۶۰ کودک ایرانی هستند‌. یکی از معضلات ما کودکان اتباع هستند که به صورت غیرقانونی در کشور حضور دارند. از ۹۲۳ نفر به تعداد انگشت دست به خیابان بازگشتند. در این طرح برای اولین بار ثبت عنبیه می‌شود. در طرح‌های قبلی یک کودک با چند هویت ثبت می‌شد اما اکنون با ثبت عنبیه فرایند مشخص است.

شاهرخی درباره آمار بازگشت به خانواده و ترخیص به خانواده گفت: از ۹۲۳ کودک شناسایی شده، ۷۲۴ نفر به خانواده جدب شدند و در کنار خانواده هستند و خانواده تحت حمایت قرار می‌گیرد. خانواده را حمایت می‌کنیم.

وی با اشاره به آمار کودکان کار گفت: پیش‌بینی می‌شود که حدودا ۴ هزار کودک زباله‌گرد و ۲ هزار کودک کار و خیابان در استان تهران وجود دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا