اقتصاد

رشد بی سابقه هزینه وام مسکن در خرداد

هزینه وام مسکن تا ابتدای هفته اخیر روندی نوسانی را ثبت کرد. در این هفته اما ارقام مسیری صعودی داشته و رکوردی جدید را در این حوزه به ثبت رسانید.

در انتهای هفته قبل قیمت متوسط هر ورق 55 هزار و 500 تومان به دست آمد که نهایتا در پایان این هفته به مرز 60 هزارتومان نزدیک شد.

هزینه وام مسکن در هفته سوم خرداد 1400

در دریافت وام مسکن، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق هستند بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها از 15 میلیون  و 600 هزار تومان در روز شنبه به 16 میلیون و 800 هزار تومان  در روز چهارشنبه افزایش پیدا کرد.

این رقم در ابتدای این دوره برای متاهلین 26 میلیون و 800 هزار تومان ثبت شده بود که در انتهای هفته با نزدیک به 2 میلیون تومان افزایش در انتهای هفته به 28 میلیون و 800 هزار تومان تومان رسید. با توجه به اینکه نرخ سود واقعی به مبلغ اولیه پرداخت شده نیز وابسته بوده بنابراین با تغییر قیمت اوراق این رقم نیز تغییر خواهد کرد.

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند رفتاری همانند با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص مجموع هزینه هایی که مجردین باید در طول این سالها درقبال اخذ وام بپردازند باتوجه به قیمتهای روز چهارشنبه  برابر با 177 میلیون تومان و این رقم برای متاهلین برابر با 328 میلیون و 700 هزار تومان بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا