صنعت و معدن

توقف فعالیت‌ معدن سنگ در درکه

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران از صدور دستور توقف فعالیت‌ معدن سنگ واقع در کوه‌های درکه خبر داد.

به گزارش ایسنا، حدود دو هفته پیش محسن غضنفری – دبیر شورایاری محله هزارسنگ- به ایسنا از فعالیت یک معدن در حریم شهری تهران در کوه‌های درکه با نام معدن سنگ سبز خبر داده بود اما براساس اعلام اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران «معدن سنگ سبز» در رخ جنوبی توچال قرار دارد و غیرفعال است. پیگیری‌های این اداره نشان می‌دهد که معدن سنگ فعال در کوه‌های درکه معدن دیگری است و دستور توقف فعالیت آن صادر شده است.

فاطمه برنا در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینکه براساس بازدیدهای صورت گرفته از معدن سنگ در کوه درکه مشخص شد که این معدن فعال است، می‌گوید: اخطاریه و دستور توقف فعالیت برای این معدن صادر شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران در ادامه اظهار می‌کند که در‍‍پی صدور دستور توقف فعالیت این معدن اعلام کردیم که ‍‍مدارک و مستندات خود را مبنی بر داشتن مجوز فعالیت ارائه کنند و تاکنون براساس مدارکی که ارائه شده، این معدن از شهرداری مجوز و با آن قرارداد داشته است.

وی ادامه می‌دهد: در انتظار ارائه و بررسی سایر مجوزهای فعالیت این معدن هستیم.

گفتنی است طبق ماده ۶۳ آیین‌نامه اجرایی قانون معادن، انجام مراحل اکتشاف و بهره برداری مستلزم رعایت ضوابط زیست‌محیطی است همچنین براساس ماده ۴ ضوابط زیست‌محیطی فعالیت‌های معدنی، وزارت صنایع و معادن مکلف است در مواردی از جمله صدور کلیه پروانه‌های اکتشاف و صدور پروانه بهره‌برداری برای معادنی که نیاز به اکتشاف ندارند از سازمان حفاظت محیط زیست استعلام‌ کند.

به گفته برنا، این معدن سنگ که در حریم شهری تهران فعال است هیچ ‍‍پرونده‌ای در اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران ندارد و هنوز مدارک و مستنداتی به ما نرسیده که نشان دهد این معدن از وزارت صنعت‌، معدن و تجارت مجوز فعالیت داشته است.

در حالی این معدن در حریم شهری فعال است که براساس ماده ۲ ضوابط زیست محیطی فعالیت‌های معدنی، صدور، تجدید و تمدید پروانه‌های اکتشاف از معادن روباز (سطحی‌) در محدوه عرصه‌های‌جنگلی و مراتع مشجر و نیز داخل محدوده‌های مصوب شهری ممنوع است.

برنا در این‌باره می‌گوید: اگر مجوز فعالیت این معدن قدیمی و زمانی صادر شده است که این منطقه در داخل حریم شهری نبوده تخلفی صورت نگرفته است، با این حال رعایت ملاحظات زیست محیطی از سوی مسئولان معدن الزامی است و تا بررسی کامل همه موارد فعالیت معدن متوقف می‌شود.

به گزارش ایسنا، براساس گفته‌های دبیر شورایاری محله هزارسنگ، سنگ‌ریزه‌های این معدن به رودخانه‌ مجاور راه پیدا کرده و سیل‌بندهای داخل آن را پر کرده است و قرار شده که شهرداری مسیل رودخانه را لایروبی کند اما این اتفاق هنوز نیفتاده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا