محیط زیست

کاهش کیفیت هوای پایتخت

وزش باد و احتمال خیزش گرد وخاک در برخی نقاط استان تهران طی امروز (۱۲ تیر) و کاهش کیفیت هوا و برقراری شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس در پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز (۱۲ تیرماه)  وضعیت جوی استان تهران، آسمانی صاف تا قسمتی ابری،  گاهی همراه با وزش باد و در ساعات بعدازظهر همراه با افزایش ابر و گاهی وزش باد نسبتا شدید در برخی نقاط جنوبی و غربی استان با احتمال خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

براساس اطلاعات اداره‌ کل هواشناسی استان تهران، از فردا (۱۳ تیرماه) وضعیت جوی استان تهران، آسمانی صاف همراه با روند افزایش دما خواهد بود و در ساعات بعدازظهر در برخی مناطق گاهی وزش باد نسبتا شدید مورد انتظار است.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران حاکی از آن است که صبح امروز (۱۲ تیر ماه) با افزایش ترافیک صبحگاهی در نخستین روز هفته در بیشتر مناطق پرتردد کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

افزایش تندی باد طی روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد، اگرچه با حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده «ازن» غلظت این آلاینده در برخی مناطق افزایش می‌یابد و می‌تواند باعث برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی ساعات بعدازظهر شود. به‌تدریج با کاهش نسبی تندی باد تا اواخر وقت، همراه با افزایش ترافیک شامگاهی تا حدودی بر غلظت آلاینده‌ها افزوده خواهد شد و در مناطق پرتردد افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نخواهد بود.

تداوم این وضعیت جوی تا صبح فردا (۱۳ تیر ماه) باعث تجمع ذرات معلق می‌شود و کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت. طی روز به‌تدریج بر تندی باد افزوده خواهد شد و رشد ناپایداری جوی باعث پراکندگی آلاینده‌ها می‌شود، با این حال تولید و افزایش غلظت آلاینده‌ ازن می‌تواند در برخی مناطق موجب کاهش کیفیت هوا شود.

با استمرار وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی فردا (۱۳ تیر ماه) شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها فراهم خواهد شد و برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۸۰ بود و هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۹۰ و کیفیت هوا در محدوده ‌قابل قبول است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا