اقتصاد

افزایش یک هزار و ۵۰۰ مگاواتی مصرف برق با رشد یک درجه‌ای دمای هوا

به گزارش از پایگاه خبری شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) “مصطفی رجبی مشهدی” افزود: بیمارستان ها هیچگاه در اولویت قطعی برق نبوده و نخواهد بود. مگر آنکه حوادثی رخ دهد که منجر به قطع برق بیمارستان ها شود.

وی ادامه داد: بیمارستان ها مجهز به دیزل اضطراری هستند که در شرایط قطعی برق بلافاصله وارد مدار می شود.

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه هر یک درجه افزایش دمای هوا باعث بالارفتن یک هزار و ۵۰۰ مگاواتی مصرف برق می شود، خاطرنشان کرد: تامین این میزان برق که به نیاز مصرف افزوده می شود، در شرایط کنونی بسیار سخت است.
وی با بیان این که در حال حاضر نیروگاه‌های کشور توان تولید ۵۴ هزار مگاوات برق را دارند، خاطرنشان کرد: روز گذشته نیاز مصرف رکورد بسیار سنگین و بزرگی را ثبت کرد و به ۶۶ هزار و ۲۵۰ مگاوات رسید که نسبت به اوج بار سال گذشته حدود ۸ هزار مگاوات و نسبت به روز مشابه سال گذشته ۱۰ هزار مگاوات بیشتر است.
سخنگوی صنعت برق افزود: باوجود کمک های صنایع، کشاورزان و همه مشترکان در برنامه های مدیریت بار، تولید نیروگاه ها به دلیل کاهش منابع آبی، پاسخگوی نیاز مصرف نیست و مجبور به اعمال خاموشی برنامه ریزی شده در بخش خانگی هستیم.
رجبی مشهدی ادامه داد: به طور قطع مدیریت مصرف توسط مشترکان خانگی بسیار موثر است.

سخنگوی صنعت برق گفت: به ویژه در وسایل سرمایشی که باعث افزایش شدید مصرف می شود در صورتی که کولرهای گازی روی دمای ۲۵ درجه تنظیم و از دور کند کولرهای آبی استفاه شود، شاهد بهبود شرایط خواهیم بود.

وی در خصوص دلایل خاموشی های خارج از جداول اعلام شده نیز افزود: در این شرایط تمام تاسیسات صنعت برق شامل نیروگاه ها، خطوط انتقال و شبکه های توزیع به صورت پرفشار در حال استفاده است که باعث افزایش حوادث در شبکه می شود.
رجبی مشهدی ادامه داد: وقتی مصرف برق بیش از پیش بینی ها افزایش می یابد، نمی توانیم خاموشی ها را براساس جدول زمانبندی اعمال کنیم و اضافه بر این در این شرایط، حوادث شبکه هم افزایش می یابد که خاموشی های برنامه ریزی نشده را به دنبال دارد.
سخنگوی صنعت برق همچنین از افزایش واردات برق به کشور تا ۶۵۰ مگاوات خبر داد و گفت: با تمهیداتی که بکار بسته شده است، در روزهای آینده، شرایط تا حدی بهبود خواهد یافت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا