اقتصادبانک و بیمه

افزایش قیمت طلا در هفته جاری

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد با موفقیت طلا در حفظ موقعیتش در بالای مرز ۱۸۰۰ دلار، خوش بینی قوی وجود داشته و اکثر تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران غیرحرفه ای قیمت بالاتر این فلز ارزشمند در معاملات هفته جاری را پیش بینی کردند.

در جدیدترین نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز اکثر تحلیلگران اظهار کردند که به نظر می رسد پس از ریزش شدید قیمت طلا در ژوئن، دوره تحکیم قیمت این فلز ارزشمند به پایان نزدیک شده است.

با این حال بعضی از تحلیلگران خاطرنشان کردند که سرمایه گذاران باید محتاط باشند زیرا بازار طلا برای یافتن حرکت قیمت مثبت در مواجهه با موانع متعددی نظیر تغییر هدف تورم بانک مرکزی اروپا به دو درصد در میان مدت، کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی چین و بازده بسیار پایینتر اوراق قرضه و بازارهای سهام ضعیفتر تقلا می کند.

بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با ۱۰ دلار و ۴۰ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش، در ۱۸۱۰ دلار و ۶۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۱.۵۳ درصد افزایش نشان داد که سومین رشد هفتگی این فلز ارزشمند بود.

اوژن واینبرگ، مدیر تحقیقات کالا در کومرس بانک به کیتکونیوز گفت: درست است که اونس طلا بالای ۱۸۰۰ دلار مانده است اما در حال حاضر هیچ اقدام قاطعی در بازار طلا وجود ندارد. طلا ممکن است پیش از این که توجه مثبت پایداری را جلب کند در سطوح فعلی تحکیم شود. تصور می کنم طولی نخواهد کشید که قیمت طلا به سطح بالاتری حرکت کند. هنگامی که سرمایه گذاران پی ببرد بانک مرکزی آمریکا و بانک مرکزی اروپا پشت منحنی تورم قرار دارند، طلا حرکت خواهد کرد اما نمی دانم چه زمانی این اتفاق روی خواهد داد.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۲ نفر معادل ۷۵ درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند. دو نفر معادل ۱۲.۵ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و به همین تعداد نظری نداشتند.

در این بین، ۹۰۲ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها ۵۵۰ نفر معادل ۶۱ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۷۸ نفر معادل ۲۰ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۷۴ نفر معادل ۱۹ درصد نظری نداشتند.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک اظهار کرد: به قیمت طلا در کوتاه مدت خوش بین مانده اما سرمایه گذاران طلا با سروصدای زیادی در بازار روبرو هستند زیرا معامله گران رفتن به تعطیلات تابستانی را آغاز کرده اند. با وجود عملکرد کم فروغ طلا، همچنان تصور می کنم قیمتها می تواند بالاتر برود. دلایل کافی وجود دارد تا باور کنیم ریسکهای موجود برای طلا در جهت صعودی هستند.

هانسن با وجود خوش بینی به افزایش قیمت طلا، اظهار کرد که به خرید این فلز نخواهد پرداخت.

نیکلاس فراپل، مدیرکل جهانی شرکت ای بی سی بولیون هم گفت: به قیمت طلا خوش بین است و تا زمانی که قیمت در بالای سطح حمایتی ۱۷۹۰ دلار بماند، پیش بینی می کند تا سطح ۱۸۲۰ دلار صعود کند.

آدریان دی، رییس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی به کیتکونیوز گفت: در خصوص روند قیمت طلا در هفته جاری نظر خنثی دارد و انتظار دارد پس از بهبود قیمت در هفته گذشته، طلا تحکیم قیمت پیدا کند.

مارک چندلر، مدیرکل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس اظهار کرد: نسبت به قیمت طلا در کوتاه مدت بدبین است زیرا به نظر می رسد بازده اوراق قرضه روند نزولی عمیقتری پیدا کرده اند و هفته جاری افزایش پیدا خواهند کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا