جامعهمحیط زیست

وزش باد شدید در استان تهران

وزش باد شدید و احتمال خیزش گرد و خاک در برخی مناطق استان تهران و تداوم کیفیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس در ‌پایتخت طی امروز ‌(۱۹ تیرماه) پیش‌بینی می‌شود.

براساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران و بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، امروز (۱۹ تیر) در ‌برخی نقاط استان تهران به‌ویژه مناطق جنوبی و غرب استان گاهی وزش باد شدید و احتمال خیزش موقتی گردوخاک و در ارتفاعات افزایش ابر و احتمال رگبار ‌پراکنده باران مورد انتظار است همچنین کاهش نسبی دما طی امروز (۱۹ تیر) و از فردا (۲۰ تیر) افزایش تدریجی دما ‌پیش‌بینی می‌شود.

پیش‌بینی‌های انجام‌ شده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران حاکی از آن است که در صبحگاه امروز (۱۹ تیر ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی در نخستین روز هفته در بیشتر مناطق پرتردد کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

افزایش تندی باد طی روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد. با این حال احتمال وزش باد نسبتا شدید در برخی ساعات بعدازظهر باعث گسیل گرد و خاک از مناطق مستعد و کاهش کیفیت هوا خواهد شد علاوه بر این با حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده «ازن» غلظت این آلاینده در برخی مناطق افزایش می‌یابد و می‌تواند باعث برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در ساعات بعدازظهر شود. به‌تدریج با کاهش نسبی تندی باد تا اواخر وقت همراه با افزایش ترافیک شامگاهی، بر غلظت آلاینده‌ها افزوده خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

تداوم این وضعیت جوی تا صبح فردا (۲۰ تیر ماه) همزمان با آغاز تردد خودروها باعث تجمع ذرات معلق می‌شود و کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت. حاکمیت جو نسبتا آرام طی روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد، همچنین با افزایش دما در ساعات بعدازظهر تولید و افزایش غلظت آلاینده‌ ازن در برخی مناطق کاهش کیفیت هوا را به‌دنبال خواهد داشت.

وزش باد مؤثر در ساعات پایانی فردا (۲۰ تیر ماه) شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را تاحدودی فراهم خواهد کرد و بهبود نسبی کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ازن» با میانگین ۱۲۹ بود و هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۰۱ و کیفیت هوا در محدوده ‌ناسالم برای گروه‌های حساس است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا