جامعه

راه‌اندازی مراکز خاص نگهداری کودکان کار غیر ایرانی بی‌سرپرست

رییس سازمان بهزیستی کشور، خراسان رضوی و مشهد را دارای دومین رتبه در کودکان خیابانی در سطح کشور ذکر کرد و از راه اندازی مراکز خاص نگهداری کودکان کار غیر ایرانی بی‌سرپرست با همکاری مقامات کنسولی افغانستان خبر داد.

وحید قبادی‌دانا، ضمن شنیدن گزارش مدیر کل بهزیستی استان خراسان رضوی و معاون اجتماعی این نهاد در خصوص طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان در مشهد، بر ایجاد یک چرخه‌ی کامل بازتوانی و توانمندسازی کودک و خانواده تأکید کرد و گفت: باید تمام دستگاه‌های مرتبط، طبق آیین‌نامه‌ی اجرایی قانون حمایت از کودکان، وظایف‌شان را انجام دهند و دستگاه‌هایی که به وظایف خودشان عمل نمی‌کنند طبق قانون و توسط دستگاه قضایی، مؤاخذه شوند.

وی با اشاره به میزان بالای کودکان غیر ایرانی در میان کودکان کار و خیابان گفت: برخی از این کودکان، پس از شناسایی خانواده، به کشور خودشان رد مرز می‌شوند اما متأسفانه پس از مدتی دوباره بازمی‌گردند.

وی ادامه داد: باید مشخص شود که چه نهادها و سازمان‌هایی به وظایف خودشان به صورت شایسته عمل نمی‌کنند که باعث بازگشت این خانواده‌ها و ورود دوباره فرزندان‌شان به جمع کودکان کار و خیابان می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه کودکانی که جمع‌آوری و خانواده‌هایشان شناسایی نمی‌شوند بی‌سرپرست یا بدسرپرست تلقی می‌شوند گفت: این کودکان باید با هماهنگی اداره اتباع استانداری و مقامات کنسولی کشور متبوع‌شان، در مراکزی خاص همین کودکان نگهداری و تمشیت شوند تا فرزندان مراکز شبه خانواده را دچار مشکل نکنند.

قبادی دانا اضافه کرد: همچنین خیرین افغانی می‌توانند تحت نظارت بهزیستی و با هماهنگی مقامات کنسولی در توانمندسازی خانواده‌های این کودکان، نقش مهم و حیاتی ایفا کنند.

وی همچنین وجود سمن‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد در کمک به این زمینه را مهم دانست و گفت: باید از ظرفیت این سمن‌ها برای توانمندسازی و بازتوانی کودکان و خانواده‌هایشان بهره‌مند شد.

رییس سازمان بهزیستی کشور، خراسان رضوی و مشهد را دارای دومین رتبه در کودکان خیابانی در سطح کشور ذکر کرد و گفت: مهاجرپذیری، وجود پایگاه زیارتی و وجود مراکز و مناطقی که افراد در معرض آسیب در آنها احساس امنیت می‌کنند، از عوامل مهم این بالا بودن میزان کودکان کار و سایر آسیب‌دیدگان اجتماعی می‌باشد.

وی تصریح کرد: در بعضی آسیب‌های اجتماعی، مشهد بعد از تهران، رتبه دوم و در برخی زمینه‌ها جایگاه اول را دارد که این موضوع، کار بسیار دشواری بر عهده‌ی بهزیستی و بخصوص بخش اجتماعی آن می‌گذارد که در نهایت همه دستگاه‌های مسؤول در این زمینه باید برای کنترل و کاهش آسیب‌ها تلاش و با بهزیستی همکاری کنند.

دکتر قبادی دانا با تأکید بر اینکه کودک کار، قربانی خانواده می‌شود گفت: باید ریشه‌های گرفتاری این کودکان شناسایی و درمان شود تا از بازگشت و عود مجدد آنان به چرخه‌ی معیوب بهره‌کشی و کار ناخواسته جلوگیری شود.

وی در ادامه گفت: نهادهای امنیتی در قسمت باندهای تبهکار و استثمارگر کودکان یا آنهایی که در قاچاق کودکان نقش دارند باید همکاری لازم را داشته باشند تا از وقوع جرایم سازمان‌یافته در بخش کودکان، پیشگیری کنند.

رییس سازمان بهزیستی کشور همچنین همکاری آموزش و پرورش، فنی حرفه‌ای، ارشاد، صدا و سیما، اداره اتباع، مرزبانی، نیروی انتظامی، شهرداری و دانشگاه‌های علوم پزشکی، با بهزیستی در طرح ساماندهی، وظیفه‌ی قانونی آنها است و باید تحت نظر دادستان و دستگاه قضایی، این همکاری محقق شود.

وی خاطر نشان کرد: اگر خانواده تحت پیگیری و اقدامات بازتوانی قرار گیرد و این فرایند به نتیجه‌ی مطلوب منتهی شود کودکان از این وضعیت رها می‌شوند و به زندگی معمول خانوادگی بازمی‌گردند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه جای کودک در خیابان نیست گفت: کار ناخواسته و اجباری کودکان و بهره‌کشی از وجود آنان در همه‌ی دنیا جرم است و علاوه بر اینکه مخالف حقوق کودکان و حقوق بشر می‌باشد مجازات برای خانواده‌هایی که حقوق کودکان را رعایت نمی‌کنند نیز در بر دارد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین المل سازمان بهزیستی، وی تأکید کرد: اگر تجهیزات، بودجه، مراکز جدید و تشکیلات اجتماعی لازم است به بهزیستی و وزارت کشور منعکس شود تا این موارد تأمین گردد که طرح ساماندهی و توانمندسازی کودکان و خانواده‌هایشان به شکل مطلوب انجام شود.

وی با یادآوری اینکه دستگاه‌های مختلف، طبق آیین‌نامه، وظایف مشخصی در این زمینه دارند گفت: مثلا شهرداری باید فضای فیزیکی مناسب در اختیار طرح قرار دهد و دستگاه‌های امنیتی باید از جنبه‌ی باندهای قاچاق کودکان و بهره‌کشی از کودکان، با این طرح همکاری کنند.

قبادی دانا با تأکید مجدد بر اینکه در مشهد حدود ۷۰ و در تهران نزدیک به ۸۰ درصد کودکان کار و خیابان، غیر ایرانی می‌باشند گفت: دشمنان فرهنگی نظام، از موضوع کودکان کار استفاده و علیه نظام اسلامی تبلیغ می‌کنند درحالی که کودکان ایرانی فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد این کودکان را تشکیل می‌دهند که تعدادشان بسیار کم است اگر چه ما همین تعداد را هم زیاد می‌دانیم و شبانه‌روز تلاش می‌کنیم که خود و خانواده‌هایشان توانمند شده و زندگی عادی داشته باشند.

استفاده از ظرفیت های بهزیستی خراسان رضوی در راه اندازی مرکز ساماندهی کودکان کار و خیابانی صدف 

در این بازدید، مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه مرکز جدید نگهداری موقت کودکان کار و خیابان، با استفاده از ظرفیت‌های خود بهزیستی ایجاد شده است گفت: در سطح استان، خوشبختانه تعامل و همکاری خوبی بین دستگاه‌های مسؤول در این زمینه وجود دارد و طی ۸ ماهی که از شروع این طرح می‌گذرد ۶۲۰ کودک کار و خیابان شناسایی و وارد پروسه‌ی بازتوانی و توانمندسازی خود و خانواده‌هایشان شده‌اند.

دکتر مسعود فیروزی یادآور شد: از این تعداد ۲۰ نفرشان دختر و نزدیک به ۴۵ نفرشان بازگشت مجدد هستند.

وی ادامه داد: ۶۸ درصد کودکان جمع‌آوری شده، غیر ایرانی می‌باشند که جلساتی مشترک با مقامات کنسولی افغانستان داشته‌ایم که خیرین هموطن‌شان را برای ساماندهی و توانمندسازی این کودکان و خانواده‌هایشان ترغیب و ساماندهی کنند.

وی خاطر نشان کرد: برای آماده‌سازی و بازسازی این مرکز که بخشی از شیرخوارگاه علی‌اصغر بوده و اکنون به یک مرکز مستقل، امن، ایمن و زیبا تبدیل شده، بیش از ۸۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی اظهار داشت: در مرکز قبلی به دلیل محدودیت فضا و امکانات، امکان تفکیک سنی نبود و همچنین خوابگاه، محیط سرگرمی، ورزش و مطالعه نیز برای کودکان به صورت مطلوب فراهم نشده بود که در این مرکز، این امکانات مهیا شده است.

در این برنامه، رئیس سازمان بهزیستی کشور، با کودکان مرکز دیدار و در خصوص دلیل حضور آنها در خیابان، وضعیت اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی خانواده، مدت و علت کارشان و شرایط زندگی‌شان، با آنها به گفتگوی صمیمی نشست و آنها را مورد تفقد قرار داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا