اقتصاد

خروج سهامداران حقیقی از بورس

در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با افت 8 هزار و 329 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 302 هزار و 911 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز با کاهش 2 هزار و 261 واحدی در سطح 400 هزار و 325 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس 142 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 845 واحد قرار گرفت.

گروه‌ قرمزپوش بازار

در دومین روز کاری هفته قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌ «عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم» از جمله بجهرم، وهور، بکهنوج، بگیلان، آبادا، دماوند و بزاگرس کاهش یافت.

خروج پول حقیقی

در روز یکشنبه پس از 5 روز متوالی، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 250 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وتجارت (بانک تجارت) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 50 میلیارد تومان بود. پس از وتجارت، فولاد (فولاد مبارکه) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

سهم‌های تاثیرگذار

امروز نمادهای «فولاد»، «نوری» و «کگل» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند و سه نماد «میدکو»، «تاپیکو» و «شستا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و برکت و ومدیر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز لطیف، دی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افت ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 15 هزار و 784 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه 12 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت 8 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 759 میلیارد تومان رسید.

کاهش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز شنبه 40 درصد افت کرد و در رقم 280 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 4 درصد ازفایش یافت و 487 میلیارد تومان شد.

شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین (با نماد معاملاتی تیپیکو) با صف‌ خرید 70 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از تیپیکو، نمادهای تاپیکو (سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین) و برکت (دارویی برکت) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به غدام (خوراک دام پارس)  تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 50 میلیارد تومانی داشت. پس از غدام، ثالوند (سرمایه‌گذاری مسکن الوند) و سنیر (سیمان سفید نیریز) بیشترین صف فروش را داشتند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا