اقتصادبازار سرمایهنقد و تحلیل

چرا نرخ سود بین بانکی در حال افزایش است؟

نرخ سود بین‌بانکی که روزهای انتهای تیرماه تا ۱۸٫۳ درصد افزایش یافته بود، حالا ۰٫۳ درصد دیگر هم افزایش یافته و به ۱۸٫۶ درصد رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، کامران ندری، عضو سابق پژوهشکده پولی و بانکی، معتقد است شدت نوسانات کوچک فعلی نرخ سود بین‌بانکی طبیعی است. او توضیح می‌دهد: نوسانات نرخ در کوتاه مدت مثل نرخ ارز در حد یک تا دو درصد امری طبیعی است. یک روز ممکن است برداشت دولت ازحساب تنخواه بالا رفته باشد و تزریق ذخایر به بازار بین بانکی افزایش یافته باشد و نرخ پایین رفته باشد یا برعکس ممکن است سپرده داران به بانک‌ها مراجعه داشته باشند و بانک‌ها با کمبود ذخایر مواجه شده باشند، این مورد تقاضا را بالا برده و نرخ را افزایش می‌دهد.

او ادامه می‌دهد: سیاستگذار هم می‌تواند مداخله کند و با عملیات بازار باز نرخ را هدایت کند. وقتی سیاستگذار می‌بیند نرخ در حال کاهش است و ما با تورم ماهانه بالایی دست به گریبان هستیم، سیاست انقباضی پیش می‌گیرد.

ندری احتمال می‌دهد بالا رفتن نرخ سود بین بانکی به علت شرایط خاص اقتصاد و اقدامات سیاستگذار با عملیات بازار باز باشد. او در ادامه می‌گوید: احتمالا سیاستگذار درحال فروش گسترده اوراقی است که از قبل خریداری کرده تا ذخایر را از بازار بین بانکی جمع آوری کند.

نرخ سود بین بانکی در تاریخ۱۷ تیر ماه امسال تا ۱۷.۵۹ درصد کاهش یافته بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا